| sorinfrumuseanu a întrebat:

De ce doar pe pachetele de tigari e inscriptia cu "dauneaza grav sanatatii" si pe o sticla de vin, bere, coniac nu sunt? Sunt convins ca 1 l de vin/zi nu face bine nimanui.

Cam cu cate tigari echivaleaza 100 grame de coniac/bere/vin?

Similar si pe autoturisme: de ce nu scrie pe masina "condusul poate ucide"? Doar mor destui in accidente.

Are cineva ceva doar cu tigarile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca tigarile sunt singurele care sunt daunatoare in orice cantitate. 100 de grame de vin nu dauneaza, pe cand o tigara da. Nu se poate stabili o echivalenta. Totusi intre omul care bea 1 litru de vin pe zi si cel care fumeaza 10 tigari, fumatorul are un rsic mult mult mai mare sa moara din cauza viciului ui.

| Zenithf a răspuns:

Si pe langa ce au zis ceilalti, eu mai adaug ca fumatul ii afecteaza si pe cei care nu fumeaza. Asa ca, daca vrei sa-ti faci rau, baga-ti mai bine o seringa in vene si lasa-ne pe noi nefumatorii sa traim in pace.
Vinul rosu este o sursa bogata in antioxidanti, asa ca este bun pentru sanatate cand este baut cu masura.
Taria (tuica de 50 grd de la noi din Ardeal) este buna pentru ulcer sau gastrita hiperacida, se poate ca omoara si helicobacter pilori sau nu stiu de ce, in plus actioneaza si asupra tensiunii, deci este buna - din nou, daca este consumata cu moderatie.
Berea ajuta la eliminarea calculilor renali, desi mai bine manci lebenita. Dar berea contine si grasimi, in special din acelea periculoase, asa ca nu este bine sa fie consumata de cei care au probleme cu sistemul circulator/inima.
Acuma spune-mi tu daca ai ceva bun de spus despre tigara? Singurul efect bun al nicotinei este ca este un stimulent moderat pentru activitatea cerebrala (insa la fel este ciocolata, ceaiul chinezesc sau cafeaua), acest efect pozitiv fiind insa mai mult decat umbrit de cele negative.

| sorinfrumuseanu explică (pentru Zenithf):

Corect. Dar si cei care consuma 1 l de alcool / zi dau in ciroza, coma alcoolica.
Asta zic ca nu pricep: dintr-un pachet (un singur pachet) sigur nu crapi dar dint-un kil de alcool sigur sunt mari sanse. Atunci de ce nu scrie asta si pe alcool?

| Zenithf a răspuns (pentru sorinfrumuseanu):

Eu am o banuiala vaga ca are de-a face cu costul respectivului viciu. Du-te la oncologie si vezi cati au cancer la plamani sau gat, vezi cat costa o sedinta de radioterapie si cat costa medicamentele pentru chemoterapie, apoi vezi la interne cati sunt cei bolnavi de ciroza si cat costa tratamentul lor.
Pe de alta parte, cauza principala pentru producerea cirozei este infectia cu virusul hepatitei B si C, si nu alcoolul, deci o asemenea comparatie ar fi nedreapta pentru alcool.
Si nu am pus in balanta si alte boli pe care fumatul le poate cauza.
Totusi, dupa cum spui tu, ar trebui sa fie o avertizare si pe sticlele de bautura, sa zica consumul exagerat de alcool poate cauza boli grave sau ceva de genul asta.
Si pe pungile de zahar, sare, vegeta, chipsuri, pe mezeluri, paine, cartofi, margarina, ciocolata, bomboane, samd.

| sorinfrumuseanu explică (pentru Zenithf):

Ma bucur ca ma intelegi Zenithf. Tocmai am venit de la pomana de 7 ani a unui prieten ucis in accident de masina produs pe fondul consumului de alcool.
Vinovatul a iesit de la racoare dupa 2, 5 ani fiind convins si acum ca nu poti face accident auto doar din beri.
Asta tot zic: chiar nu pricep de ce nu scrie si pe sticlele de alcool de efectele nocive care ii afecteaza pe cei din jur.

| Zenithf a răspuns (pentru sorinfrumuseanu):

Imi pare rau sa aud asta. Pentru mine, iresponsabilii astia care se urca bauti la volan ar trebui din start sa faca puscarie, pentru tentativa de omor, iar cei care au facut un asemenea accident ar trebui sa fie inchisi pe viata.
Totusi, eticheta este insuficienta pentru asemenea specimene, pentru ca ar trebui sa stie deja ce inseamna sa urce bauti la volan.
Nu, nu eticheta este raspunsul, ci niste pedepse mai severe. Minim 2 ani pentru cei prinsi bauti la volan, 5 ani pentru cei care au cauzat un acident ce a rezultat in invaliditatea uneia dintre victime, 20 ani pentru cei ce au cauzat o moarte.
Alcoolul trebuie considerat o circumstanta agravanta, pentru ca fiecare ar trebui sa stie mai bine, si numai asa se poate.
Am fost putin ironic in raspunsul meu anterior, vezi ca eu consider consumul exagerat a fi periculos, la fel ca in cazul unor alimente, si inca nu consider ca etichetele ar rezolva ceva, dar justitia ar putea face mai mult.

| darrio2007 a răspuns:

De acord cu Brigaela.

| GabiiHaș a răspuns:

Nimeni nu-ti baga cu de-a sila nimic in gura.tu esti singurul care te otravesti.esti propriul tau stapan.

| ionif a răspuns:

Si eu sunt de acord cu Brigaela. Tigarile distruge plamanii > apare tusea > nu se mai oxigeneaza bine creierul > dureri de cap > poti face si cancer pulmonar > si ultima faza moartea.

Si alcohool-ul este periculos (in exces deoarece poti face accident vascular din cauza sangelui care ajunge la creier)

| sorinfrumuseanu explică:

@brigaela
Nu am vazut pe nimeni mort de la o singura tigara sau chiar un pachet. In schimb sunt destui care intra in coma la 1 l de vin. Nu inteleg de ce vinul nu are aceeasi eticheta.