| anonim_4396 a întrebat:

De ce, dupa operatia de circumcizie (in urma cu 2 ani), glandul este insensibil? Ce este de facut? Multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Fiul meu, pe la varsta de 10 ani a fost operat pentru fimoza. Aceasta operatie nu este egala cu circumcizia, care se face din motive religioase.
Este necesara operatia pentru ca, preputul nu se degajeaza de pe capul penisului, fiind legat printr-o pielita, care, daca nu este dezlipita, la inceperea vietii sexuale, baiatul in cauza poate avea dureri si poate sa se lezeze.
Operatia este simpla si necesita o igiena post-oparetorie riguroasa pentru ca rana sa se vindece repede si frumos.
Posibil ca, este cazul sa mergi la un medic urolog, sa-i povestesti neplacerea pe care o ai si poate ca va gasi o solutie de tratament.
Un gand bun si multa sanatate.

| cristimihailov a răspuns:

E de mers la medic in general.

| Pinocchio a răspuns:

Nu mai poti face nimic, te vei obisnui.

| LeaveU a răspuns (pentru Pinocchio):

Dar daca este o interventie cu efecte negative, atunci de ce se face? Fimoza la adult nu are si alte solutii?

| DarkSpy a răspuns:

Parca in cazul circumciziei e normal sa pierzi mult din sensibilitate pentru ca nu mai e proyejat glandul si se ingroasa pilea. Mai era o intrebare aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......bare_28226

| LeaveU a răspuns:

Atunci, daca aceasta interventie are efecte negative, de ce se mai face? De ce doctorii o recomanda? Nu mai exista si alte solutii in cazul fimozei la adulti?