| Sadboy88 a întrebat:

De ce durerile de dinți si de măsele sunt atât de cumplite si dureroase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerile din zona capului sunt mai puternice fiindca lungimea nervilor pana la creier este mai scurta.
Nervii din dinti sunt direct conectati la creier printr-o ramura a nervului trigeminal, intreg traseul totalizand mai putin de 20cm pana la creier.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa-ti aduca aminte ca ti-ai batut joc de propria dantura, ca i-ai tratat cu nepasare, nespalandu-i si neingrijindu-i.

| Sadboy88 explică (pentru Violleta2022):

Stiu si eu cauza, Ana Maria. Dar eu am întrebat că de ce dor atât de cumplit. laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sadboy88):

Pentru ca infectia a ajuns la nervul dintelui si l-a inflamat si infectat si acum, cu infectie acolo (punga de puroi), doare ca naiba.

| Rebeca2244 a răspuns:

Durerea de dinti nu apare din senin, ci este un semnal de alarma al unei complicatii (mai mici sau mai mari) cu care o masea sau un dinte se confrunta. Chiar daca durerea de masea poate trece cu cateva calmante, asta nu inseamna ca problema ta si-a gasit un raspuns.