| vclaudiu7 a întrebat:

De ce fac rosu in gat repetat? Iau si decasept si Hexoraletten si nu trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Probabil pentru ca esti mai sensibil(a) cu gatul. Poti sa porti fular sau masca cand este foarte rece afara sau bate vantul. Posibil sa fie si din cauza aerului foarte poluat (daca stai intr o zona aglomerata sau poluata sau mergi des prin zona aia).
Daca mananci sau bei rece, daca prinzi o bacterie pe gat din cauza ca nu te speli sau mancarea nu este spalata etc.
Sunt foarte multe cauze, poti sa eviti bauturile reci, cand iesi afara poti purta fular sau masca. Exista masti destul de "colorate" unde nu se uita lumea "ciudat" la tine pe strada daca o porti (si eu mai port uneori mai ales cand e ceata sau poluare).
Poti sa bei ceaiuri cu miere, sa ai vitamina c si calciu in tine in perioada asta.
Eu mereu am probleme cu durerile de cap in aceasta perioada, am facut ogramada de analize si cand eram mic (RMN etc.) si eram perfect sanatos si mereu ma lua capul daca aveam inceput de raceala sau eram stresat sau daca batea vantul, a doua zi eram terminat.
Avem fiecare organismul diferit, incearca sa te protejezi happy.
Oricum o sa tot mai faci rosu in gat, dar macar nu asa de des.
Eu cel putin odata pe luna trebuie sa ma doara capul. (in cazul cel mai bun)
Succes!

| vclaudiu7 explică (pentru Evolution):

Mersi mult, chiar e adevarat ce spui, respect

| aXy99 a răspuns (pentru Evolution):

Multe cauze?
E una singura: infectia bacteriana/virotica.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca tratezi infectia din gat cu indiferenta si cu medicatie necorespunzatoare.
Acolo este o infectie care netratata nu dispare, ci sta in stare latenta si reapare imediat cum scade sistemul imunitar.
Mergi al medicul de familie sa-ti dea un "exudat faringian" care se face dimineata pe stomacul gol si fara spalat pe dinti, sau baut nimic. Se ia cu un betisor cu vata, niste probe din gatul tau si se verifica bacteria cu care esti infectat.
In functie de acea bacterie, vei primii antibioticul corect, scapand de "rosu in gat".

| vclaudiu7 explică (pentru Violleta2022):

Am facut exsudat faringian. Nu mi-a iesit nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Probabil ca nu l-ai facut corect, daca deja bausesi ceva dimineata, sau te-ai spal pe dinti. Repeta-l, pentru ca este sigur ceva!
Rosul in gat nu se face daca nu exista infectie acolo.

| vclaudiu7 explică (pentru Violleta2022):

L-am facut corect laughing nu am baut nimic nu m-am spalat pe dinti. Nu a gasit nicun streptocop, stafilococ. Singura infectie pe care o am in gura si s-a raspandit in gat este candidoza, pe care acum o tratez are legatura?

| Violleta2022 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Sigur ca are si inca una mare.
Fa tratamentul corect impotriva candidozei, ca-i nasol, daca scapa de sub control.

| vclaudiu7 explică (pentru Violleta2022):

Oke, mersi happy

| aXy99 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Daca ai candidoza se schimba problema. Du-te la medic si ia tratamentul necesar.

| aXy99 a răspuns:

Pune albastru de metil in zonele afectate.

| Donsavas a răspuns:

Ai imunitatea scăzută.

| vclaudiu7 explică (pentru Donsavas):

E grav? Iau vitamina C, nu stiu daca creste imunitatea.

| Donsavas a răspuns (pentru vclaudiu7):

Vitamina D e mai importantă acum si zincul

| vclaudiu7 explică (pentru Donsavas):

Mersi de informatie.

| alina2k18 a răspuns:

Pai ai amigdalita, fugi la doctor pentru un tratament bun mai ales daca ai facut des.

| vclaudiu7 explică (pentru alina2k18):

Am mers de vreo 5-6 ori la ORL, amigdalita am avut, poate mai am putin, si acum am faringita.

| aXy99 a răspuns (pentru alina2k18):

Si ce sa-i dea?
Antibiotic? Care si asa un prea functioneaza in cazul amigdalitei.

| alina2k18 a răspuns (pentru aXy99):

Daca e de cauza bacteriana functioneaza.

| aXy99 a răspuns (pentru alina2k18):

Teoretic. Practic, iti trece acum si iti revine la scurt timp. Stiu cum e, am patit-o si eu. Mi se intampla uneori...

| vclaudiu7 explică (pentru aXy99):

Fac tratamentul pentru Candida si functioneaza, chestia e ca l-am depistat mai greu, da nu e o problema, se rezolva usor, a ajuns pana pe gat, de fel incepe pe limba. Ma gandesc ca de asta fac si rosu in gat, poate am sistemul imunitar slabit.

| aXy99 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Posibil. Posibil sa nu fie rosu in gat (amigdalita) ci doar extinderea candidozei.

| vclaudiu7 explică (pentru aXy99):

Eh, sincer nu stiu, adica ieri a fost ultima oara cand am fost la ORL, s-a uitat cu laringoscopul si a spus ca s-a dus aproape toata si nu mai e. Probabil am tras eu aer rece, ca si-asa e o epidemie si e si urat afara, m-o fi prins asa vremea.