| anonim_4396 a întrebat:

De ce fumeaza tinerii din ziua de azi? Pentru ca sunt tinuti sub stres cat timp nu inhaleaza substantele toxice din tigara? Intreb des fumatorii si imi raspund:"Nu stiu"sau"Nu am ce face"sau"Sunt un prost!".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Stresul e numărul 1 pentru care majoritatea fumează. Dar poți trece peste stres și fără sa fumezi.
Apoi mai e anturajul ca e cool sa fumezi.
Nu îți recomand să încerci să fumezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai exista destule motive
1. Stresul
Provenit de la scoala, prea multe teme sau teste, prea mult de invatat sau de facut, provenit de acasa, probleme in familie
2. Dorinta de a fi smecheri
Mai este si partea asta cu,, wow ce tare e ala ca fumeaza, vreau si eu,,
3. Anturajul
Fumeaz ca sa fie acceptati, sa fie considerati destul de buni pentru a sta cu altii
4. Uneori neglijenta parintilor
Fie fumeaza si ei si nu stiu sa il invete pe cel mic sa nu fumeze, fie doar nu stiu sa il educe cum trebuie
5. Obisnuinta
Devii dependent inainte sa iti dai sema si deja e prea tarziu

Doar parerile mele, nu sunt fumator, astea sunt motivele pe care le am auzit si care cred ca stau la baza viciului celor mai mici
E alegerea fiecaruia daca vrea sau nu sa faca asta, insa e bine sa stie toate dezavantajele inainte sa se apuce, si e datoria ta ca adult sa i le prezinti si sa il iei cu frumosul, nu cu amenintari, e cea mai proasta motivatie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1.Cand esti stresat poti sa citesti o carte sau sa te uiti la un film sau sa iesi la o plimbare cu prieteniii sau cu iubita ta.
2.Dar ce? E smecher faptul ca iti dezvolti 2 cancere la plaman, ai sanse de 30 % sa mori si te sinucizi foarte lent?
3.Asta pot intelege
4.Nu stiu ce sa zic
5.Cine stie sa renunte si o face acela este un om destept.
Se pare ca ti-am contrazis argumentele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu imi place termenul de contrazis, sunt opiniile tale si ti le respect

La faza cu stresul, nu stiu cum a fost generatia ta, dar generatiile din zilele noastre sunt sufocate de scoala, daca mai ai si altele de facut pe langa ea nu rezisti prea bine
O carte, ar fi o idee buna, insa esti stresat de obicei din lipsa timpului, si o carte nu e chiar cea mai scurta activitate, si plus la asta, nu multe persoane au dragul de a citi o carte bun
Filmele sunt o optiune buna, dar revine problema timpului, si cate filme poti vedea fara sa te plictisesti
Plimbarile cu prieteni pot reveni la motivul anturajului
Plimbarile cu persoana draga pot functiona atata timp cat nici el ea nu fumeaza

Nu e smecher, insa copiii, nu stiu, pana pe la 10 11 ani, sunt foarte usor influentabili, si ei nu stiu tot ce e bine si ce e rau, stiu doar ce pare interesant

Daca ai intrebat un fumator de ce nu se lasa de fumat, ai vedea ca ti ar zice ca nu poate, ai nevoie de multa vointa si rabdare ca sa poti scapa de un viciu, incearca sa nu mai faci un lucru pe care il faceai zilnic, ora de ora, pana in momentul ala timp de cativ ani, nu e chiar asa de usor pe cat pare

| oz_1736 a răspuns:

La inceput atragi atentia asupra ta, apoi vezi ca cei mari te accepta mai usor in randul lor, apoi e rutina

| MaryMaria333 a răspuns:

Anturaje...curiozitate. nervi....sau or vazut la persoane pe care le vad un exemplu. Is mai multe motive depinde de persoana.