| doarunbaiatcurios a întrebat:

De ce imediat dupa ce termin de mancat lapte cu cereale, ma simt ca si cum as avea diaree? Baiat, 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca asta face laptele amestecat cu fructe: diaree.
Tie nu ti-a spus mamica sa nu mananci niciodata lapte cu fructe sau sa bei bere imediat dupa lapte, ca faci diaree?
Acum ai descoperit pe tine si pe viitor stii ca trebuie sa eviti acest lucru.

| sierra1 a răspuns:

Da' de fapt n-ai, nu?

| Freya1 a răspuns:

Poate ai intoleranta la lactoza.
Eu spre exemplu de la laptele dulce ma simt rau si balonata.

| doarunbaiatcurios explică (pentru Freya1):

Nu stiu ce sa zic, ca asta nu e din totdeauna, a inceput acum de ceva timp, aceeasi problema o mai am dupa ce beau coca cola

| Freya1 a răspuns (pentru doarunbaiatcurios):

Eu cola nu pot sa beau sub nici o forma.Ma doare burta de la el.
Stomacul poate deveni mai sensibil de la o vreme, plus ca nici produsele nu prea sunt de calitate.

Chiar acum seara vorbeam in casa ca nu pot sa beau apa asta de la retea (eu in general beau ceai cumparat). Uitând azi sa imi cumpăr ceai a trebuit să beau apa si pur si simplu imi face nod in gat, în piept și nu pot sa înghit.

| anonimg a răspuns (pentru Freya1):

Peste fructele puse în putina de făcut țuică (boroghină) se adaugă foarte mult zahăr, nu doar pentru a îndulci amestecul din putină, ci și pentru a ajuta la fermentarea acestuia.
Zahărul provoacă și el fermentație în corp; și la fel și oțetul. Dar când zahărul este amestecat și cu lapte dulce, atunci fermentația este și mai mare.
De aceea trebuie evitată combinația de lapte dulce și zahăr. Iaurtul, sana, sunt mai bune deoarece acestea au trecut deja prin procesul de fermentare.
Un pic de zahăr, sau un pic de oțet într-o salată, vor face ca alimentele din stomac să fie eliminate prin fermentație (scaun moale) și nu printr-o digestie sănătoasă.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să renunți la cerealele care conțin zahăr în ele. Folosește cereale de la SanoVita sau altele de felul acesta care nu conțin zahăr.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mananca mancare gatita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap. Probabil ai intoleranță la lactoză.