| lorena1gianinak a întrebat:

De ce imi apar cosuri si mi se pare ca mi se inflameaza toata fata in acea perioada a lunii? Cu o saptamana inainte de menstruatie imi apar mai multe cosuri si mi se inrosesc...Cum pot opri chestia asta? Mentionez ca nu am probeleme cu acneea si imi apar cosuri doar cand sunt pe stop

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

Androstendiona, precursor androgenic, este secretata de ovare si de suprarenale. In perioada premenstruala, secretia ovariana este fiziologic crescuta, ceea ce rezulta si intr-o cantitate mai mare de androgeni circulanti. Celulele care secreta sebum (sebocite) au receptori pentru androgeni, iar controlul secretiei sebacee se face prin intermediul acestora. DHT-ul, forma activa a androgenilor, se leaga de receptori si determina cresterea secretiei de sebum. Astfel, in perioada premenstruala, se poate ajunge la o hipersecretie de sebum.

Sebumul, in mod fiziologic, are rol de a impiedica deshidratarea pielii si de a echilibra flora bacteriana cutanata normala. E papa pentru bacterii. Hipersecretia de sebum favorizeaza inmultirea excesiva a acestora, ceea ce duce la inflamatie si la mai multi acizi grasi comedogeni prezenti pe piele. De asemenea, sebumul excesiv si keratinizarea duc la "astuparea porilor". Ulterior, o parte din sebumul blocat este oxidat.

Nu stiu ce varsta ai, dar vestea buna e ca estrogenii inhiba actiunea androgenilor si, cand ajungi la completa maturizare sexuala, nivelurile sunt suficient de inalte cat sa contrabalanseze excesul ala androgenic tranzitoriu.

Pe scurt: cosurile dinainte de ciclu sunt pe baza hormonala. Ce poti sa faci e sa pastrezi fata curata prin igiena simpla (apa sau gel de curatare), astfel incat sa iei din sebum fara a incarca tenul cu alte substante grase, fara a-l leza si fara a creste secretia ca mecanism de compensare. Nu pui unguente grase (cu lanolina, acid oleic, acid palmitic, etc). Nu freci pielea (s-o masezi bland, poti), nici cu mainile, nici cu prosopul, nici cu altceva. Nu iti storci cosurile.
Din punctul meu de vedere, tratamentul hormonal nu merita pentru cateva cosuri inainte de ciclu.

7 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Ei zic ca de la imbalansul chimic ce se produce in acele momente.

| lorena1gianinak explică (pentru dinaprilie):

Poți fi mai exact, te rog? happy

| dinaprilie a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Cum zice laura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu pățesc la fel la naibalaughing nu știu dacă e explicația. Gen 3-4 zile am coșuri și după dispar ca prin minune. Eu in perioada aia nu numai ca am coșuri, dar am o pofta de mancare..mama. mananc ca sparta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la hormoni. Prietena mea are la fel, o incercat detoate cremele si prostiile. Eu ziceam ca poate daca nu se spala pe fata asa des in zilele alea o sa fie mai bine. Sau poate trebuie sa te speli mai des? Nu stiu

| lorena1gianinak explică (pentru anonim_4396):

Din contra dacă nu te speli și nu cureți impuritățile, porii se blochează și apar pustule

| mariatt5 a răspuns:

Și eu asa sunt. E de la hormoni. Când vei fi mai înaintată în vârstă nu-ti vor mai ieși ca acum.
Eu îți recomand să te dai cu aspirina zdrobita amestecata cu apa pe coșuri. Se vor usca. La mine funcționează.