| Raagnar18 a întrebat:

Va salut, am si eu o problema care deja s-a transformat in frustrare, imi vine sa plang de nervi. Am o problema cu acneea de ceva vreme, dar este o chestie care nici pana acum nu reusesc sa gasesc cauza. Sa va explic cum sta treaba : sa luam pentru masurarea timpului, o luna. Primele zile imi apar zeci de cosuri si sa zicem ca imi trec intr-o saptamana sau doua maxim, apoi restul lunii am fata curata nu este nici o problema cu ea, si reusesc si eu sa mai ies din casa sau sa ma duc la facultate. Incepe a doua luna, da? Ei la fel se intampla, iar incep sa fiu bombardat de cosuri si tot asa. Nu stiu care este treaba cu perioada aceea de 2 saptamani nu reusesc sa gasesc un raspuns, dar asa e mereu si incep sa innebunesc. Va rog daca aveti o idee ceva cu care ma puteti lamuri v-as fi foarte recunoscator, vreau sa raman cu mintea intreaga.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mie mi-a recomandat dermatologul o crema de fata Skinoderm, destul de scumpa, 15-16 lei si care se simte pe piele de parca as da cu pasta de dinti.Dar rezultate mai bune am obtinut cu clasicul unguent de uz veterinar Mibazon care costa 9-10 lei. Mibazonul este un amestec de mai multe feluri de antibiotice si nu este daunator la oameni.
In legatura cu ritmicitatea aparitiei cosurilor, urmareste daca nu coincide perioada de eruptii cu luna plina, care este motivul multor boli de piele. Eu am constat asta pe propria mea piele! Ca fapt divers pot sa-ti spun ca pielea mea este foarte sensibila si cand sunt eclipse, indiferent unde pe glob.De ex.in septembrie au fost 3 eclipse si am avut mult de suferit.

| Violleta2022 a răspuns:

Hrana este principala cauza care ne influenteaza hormonal: hrana de tip fast food unde uleiul este prajit de nenumarate ori, tocatura, prajelile, sosurile de cumparat, toate ne influenteaza hormonal si asa apar cosurile.
Schimba-ti dieta si vei vedea imbunatari considerabile ale fetei.
manaca mancare gatita in casa, manaca multe fructe proaspete, bea apa plata si fa miscare.

| Raagnar18 explică (pentru Violleta2022):

Fast food nu mananc aproape deloc, cred ca maxim de 2 ori pe an. In ce priveste dieta mea, nu pot sa spun ca sunt sfant, ce-i drept imi cam plac dulciurile, o sa incerc sa o schimb cat de curand. Multumesc mult!

| vioricavio a răspuns:

Cu toate ca aceste probleme sunt ceva normal la adolescenti, cei care au probleme mai serioase asa ca tine ar trebui sa consulte un medic. Poate fi si o infectie in sange care sa duca la aparitia exagerata a acneei. Dar mai stiu prietene care au folosit tot felul de creme care pe moment le faceau bine dar acneea reaparea dupa o perioada intr o forma si mai grava.

| Raagnar18 explică (pentru vioricavio):

O sa incerc sa fac niste analize poate gasesc ceva acolo, la medic am fost de vreo 5 ori si nu mi-au dat nimic in afara de mai multe creme/ lotiuni etc care vorba dumneavoastra pe moment fac bine. Multumesc!

| jon987654321 a răspuns:

Daca problema este din interior, te poti da cu orice crema ca degeaba dai... daca ai de mult problema asta si nu iti trece eu iti recomand sa mergi la dermatolog si sa iti de-a o reteta cu roaccutane pe 3 4 luni dar in acest timp nu prea vei putea iesi pe afara fata uscata buzele etc...cu acest tratament 90%din cazuri nu au mai avut probleme cu acneea.

| ElenaElena85 a răspuns:

Buna iți recomand loțiunea pentru ten, crema de pelin și săpunul cu scorțișoară de la Nera Plant.

http://www.neraplant.ro/......en-150ml//
http://www.neraplant.ro/produs/crema-nera-plant-cu-pelin-40g/
http://www.neraplant.ro/......cacao-60g/