| June20 a întrebat:

Probleme cu acneea nodulara.

Rog cei care se/s-au confruntat cu asta sa imi spuna ce sa mai fac. Context: cosuri nodulare care apar cam cu o saptamana inainte de menstruatie. Acestea sunt f dureroase si apar in zona obrazului, langa nas. Am aceste cosuri si in timpul lunii, dar se intensifica in perioada aceea. Dermatologul mi-a zis ca nu-mi da anticonceptioanele pana nu fac analize sange, control gineco, control endocrinolog. Analizele de sange sunt f bune, la ginecologie nu mi-a gasit ovare polichistice, totul e in regula. Atunci ce sa mai fac? O sa-mi mai dea anticonceptionale in acest caz? Eu as vrea totusi sa iau. La endocrinolog mi-a zis ca s-ar putea sa am mai multi hormoni masculini. Nu stiu ce sa mai fac…cremele nu functioneaza, am incercat epiduo, maskplus, zynerit…. alimentatie sanatoasa…. degeaba, nu inteleg de ce celelalte fete de varsta mea nu au, iar eu am. Ma chinuie f tare. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GellenMelanie a răspuns:

Dacă ești in perioada adolescentei ar trebui sa stai linistita, aceste cosuri vor trece la un moment dat. Dacă nu, încarcă sa bei cât se poate de multă apa dimineata pe stomacul gol cât și pe timpul zilei. Folosește crema de gălbenele și nu îți stoarce coșurile. e posibil ca lucrul asta sa te deranjeze. trebuie sa-i storci doar atunci când sunt pe cale sa iasă ( când au punctul acela alb) nu te mai da cu fond de ten când încep sa îți apara și ai grija sa te speli pe fața de 3 ori pe zi dacă ai un ten gras. Ai grija de corpul tau și nu fi complexata. In principal urmează ceea ce ti-am scris mai sus și nu te strofoca prea mult cu creme sau apa nivelată, de obicei nu prea au efect.