| GraveDigger91 a întrebat:

De ce imi este foame dar nu am pofta de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

happy Pai daca ti-e foame, ai minca ceva si asta inseamna ca ai pofta de mincare. Ca nu ai chef de ce ai prin frigider, si ai vrea cu totul altceva, asta e altceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand ti se face foame, senzatia iti vine in gura si simti si gustul mancarii de care organismul tau "cere" (are pofta).
Daca mananci gustul poftit, atunci senzatia de foame dispare cand organismul "s-a aprovizionat" cu materialele pe care le-a cerut prin pofta.

| mgtow a răspuns:

Probleme digestive

| Catrice a răspuns:

Sărăcuțul!
Ești flămând și nu ai decât sarmale, salata boeuf, chestii cu multe calorii și țevi saturat de ele?
Fă-ți un sandviș, niște cartofi prăjiți, mai de McDonald's.

| aXy99 a răspuns (pentru Catrice):

Nu au asa de multe kcal sarmalele, nici salata de boeuf.

| Catrice a răspuns (pentru aXy99):

Kilocaloriile sunt una, grăsimile sunt alta.
Și dulciurile au kcal.

| aXy99 a răspuns (pentru Catrice):

Tu ai scris calorii, nu grasimi.
Sa nu mai zic ca spre deosebire de proteine si carbohidrati care au 4 kcal pe gram, grasimile au 9 kcal per gram.

| Catrice a răspuns (pentru aXy99):

Hopa! Greșeală mea! Ma gândisem în acel moment la grăsimi, dar cum-necum, a rămas calorii.

| aXy99 a răspuns (pentru Catrice):

Nicio problema laughing

| Vvistula a răspuns:

Iti e foame pentru ca organismul tau e obisnuit sa manance la o anumita ora si nu ai pofta pentru ca nu ai nevoie de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate vreo depresie.

| GraveDigger91 explică (pentru anonim_4396):

M-a înșelat iubita acum 4 zile, cu cel mai bun prieten

| LenoreVoldaren a răspuns:

Ești sigur că îți e foame? Fă experimentul ăsta: oricând ai senzație de foame întreabă-te "Aș mânca un măr?". Dacă da, înseamnă că îți e cu adevărat foame. Dacă n-ai chef să mănânci mărul înseamnă că nu îți e foame. S-ar putea doar să te plictisești și ca activitate să ai senzația că îți e foame deși nu e așa. Dacă doar ai senzația, doar bea niște apă și trece. Sau găsește ceva de făcut, înafară de mâncat laughing

| cristi202 a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Mie poate sa imi fie foame, si sa nu am chef sa maninc marul. happy Pentru ca nu imi plac merele. Trebuie sa fie un mar cu adevarat bun ca sa il maninc in orice situatie.

| Angela_Maria_2001 a răspuns:

Ai scris asta in gluma nu-i asa? laughing

| GrimReaper92 a răspuns:

Si eu patesc d-astea