| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi este infundat nasul desi nu sunt racita? si ziua dar in special noaptea, cand o nara cand alta.si uneori mi se inroseste nasul la baza sub ochi intr-oparte si in alta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Daca n-ai tras vreun curent, poate ai alergie la ceva. Daca iei vreun medicament, citeste prospectul. Sau poate dai cu vreo crema cosmetica prin zona.

| 13 a răspuns:

Si eu patesc acleasi lucru si am fost la doctor. Mi-a spus ca toti producem mucus nazal de la mic la mare. Altii mai mult, altii mai putin. Altii il asimileaza(coboare in gat si pe esofag in jos, iar la altii se face ca si o perinita care poate bloca una din caile nazale sau chiar ambele. Ti se infunda nasul noaptea pentru ca atunci produce corpul tau mai mult mucus(atunci" repara" ce e stricat). Deci mai pe scurt mi-a spus doctorul(care imi este pana sub barbie si jumatate cat mine de lat) ca sunt un mucos si ca nu am ce face decat sa mananac cat de multa vitamina C si sa am grija de sanatate ca sa tin situatia sub control. Avand in vedere ca ne lovin de milioane de bacterii zilnic, corpul nostru raspunde la asta prin diverse secretii. Asa ca acelasi sfat ti-l dau si eu tie. Mancare sanatoasa si vitamine cat de multe ca sa iti ajuti corpul sa lupte impotriva bacterilor intr-un mod cat mai curat si fara secretii.Iar in cazul in care ai o zi in care esti "infundata" mai tare. Firbi niste mentasi/sau musetel intr-un vas, iti bagi capul sub un prosopsi te pui deasupra vasului si inhalezi vaporii de menta/musetel. O sa faca ninuni pentru caile respiratorii. (plus ca tine si tenul curat hidratat si sanatos)Oricum, sper sa fi fost de ajutor.^_^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Polipii fac sa se infunde cand o nara cand alta.Mai ales sub dus sau cadn sunt aburi in baie, nu poti respira. Chestia ca se inroseste la baza nasului imi confirma ca ai polipi. Se opereaza.

| GabrielXD354 a răspuns:

Posibil sa ai deviatie de sept.Si eu am si mi se intampla acelasi lucru, mai ales cand stau culcat.Singurul remediu, este operatia dupa varsta de 18 ani.Dar cel mai bine ar fi sa te consulte un ORL-ist, posibil sa ai si o rinita sau alta cauza...