| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi miroase parul urat? il spal ( tin sa mentionez ca ma si mananca mai mereu) in fiecare zi, dar degeaba. il spal seara, iar a doua zi la liceu imi miroase urat. si m-am saturat sa il spal in fiecare zi, daca ma dau cu parfum in cap rezolv ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Să verifici* voiam să spun la final. Sincer, nu există o explicație clară pentru unele lucruri, poate fi și de la genetică, să semeni cu cineva la treaba asta. Știu o prietenă a surorii mele care e foarte fițoasă și îngrijită, normal, dar a luat de la maică-sa prin genetică un miros destul de urât, emanat de corpul ei. Chiar dacă se spală bine, corpul ei miroase câteodată a transpirație, și mi se pare că folosește niște soluții speciale pentru asta. Aici pe TPU, dacă n-a mai avut nimeni o problemă cu părul cum ai tu nu vom putea să te ajutăm. Dar dacă mergi la medicul de familie sau la farmacie sunt sigură că te vor putea ajuta cu ceva special pentru părul tău.

6 răspunsuri:
| MadRabbiT a răspuns:

Este din cauza glandelor apocrine, si ca remediu ti-as recomanda samponul cu piritionato de zinc, sau daca nu merge renunta la sampon si spalate cu sapun antibacterian.

| MeForeverAlone a răspuns:

În primul rând, părul nu trebuie spălat atât de des, zi de zi. Maxim de 2 ori pe săptămână, nu mai mult. În al doilea rând, nu e bine să schimbi șamponul prea des. E bine să folosești mereu același șampon, și să fie șamponul potrivit. Părul tău reacționează diferit la fiecare șampon în parte, iar de la unul care nu e bun sau de la un balsam de proastă calitate poți face și păduchi. Șampoanele vechi, care au fost bune odată, head & shoulders, schauma sau whasington, astea nu mai dau rezultate. Chiar dacă dai mai mulți bani pe el, măcar să fie unul bun și cu care să te speli doar o dată sau de două ori pe săptămână. Ai putea încerca și niște uleiuri sau șampoane pentru bebeluși, de la farmacie, se spune că produsele pentru copiii mici sunt întotdeauna mai bune și mai bine alese.
Iar în al treilea rând, cumpără-ți un pieptăn pentru coji și piaptănă-te cu el de la rădăcină până jos, iar după fiecare pieptănare verifică să n-ai păduchi. Ai spus că te mănâncă părul, și de asta. Dacă ai fete prin clasă sau țigănci care au și au stat pe lângă tine e posibil să fi luat de la ele, păduchii întotdeauna caută scalpuri frumoase și curate. Eu sper să nu ai, dar e bine să verici.

| anonim_4396 explică (pentru MeForeverAlone):

Am inteles. Samponul imi spala bine parul. dar nu stiu de ce apare mirosul ala.

| MadRabbiT a răspuns (pentru MeForeverAlone):

E acelasi lucru zis de mine daca se duce la medic sau farmacie o sa ii zica exact aceiasi chestie ca mine.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru MadRabbiT):

Eu nu am de unde să știu asta. Tu știi mai bine.

| MadRabbiT a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Felicitari totusi

| MeForeverAlone a răspuns (pentru anonim_4396):

Să verifici* voiam să spun la final. Sincer, nu există o explicație clară pentru unele lucruri, poate fi și de la genetică, să semeni cu cineva la treaba asta. Știu o prietenă a surorii mele care e foarte fițoasă și îngrijită, normal, dar a luat de la maică-sa prin genetică un miros destul de urât, emanat de corpul ei. Chiar dacă se spală bine, corpul ei miroase câteodată a transpirație, și mi se pare că folosește niște soluții speciale pentru asta. Aici pe TPU, dacă n-a mai avut nimeni o problemă cu părul cum ai tu nu vom putea să te ajutăm. Dar dacă mergi la medicul de familie sau la farmacie sunt sigură că te vor putea ajuta cu ceva special pentru părul tău.