| lilskies a întrebat:

De ce imi miros urat picioarele? Ma spăl de 2 ori pe zi cand plec la muncă și când vin de la munca, oare am vreo boală gravă de imi miros picioarele așa rău?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai o bacterie (ciuperca) care iti afecteaza picioarele.
Ca sa scapi de acea bacterie, trebuei sa cauti pe internet "ciuperca piciorului" si sa citesti tratamente naturiste, cu apa calda cu bicarbonat sau otet alimentar.
Tea tree oil diluat cu ulei de cocos.
Incaltamintea trebuie spalata si dezinfectata ca te poti reinfecta, daca porti aceeasi incaltaminte.
Ciorpaii trebuiesc fierti, sa distruga ciupera samd.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oare nu miros din cauza încălțămintei? Cine știe din ce piele de câine e făcută! ))

| Frank51 a răspuns:

Ai o ciuperca de care nu vei scapa toata viata. Incearca sa iti faci o rutina, sa te speli o data pe zi, seara, sa te dai cu spray si sa stai descult cand esti in casa, fara sosete. Inca nu am vazut nici-o metoda miraculoasa prin care se poate scapa de ciuperca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Miraculoasa nu dar sunt destule mai mult sau mai putin naturiste care pot ajuta sau macar merita incercate. De exemplu aplicarile locale de bitter suedez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taie-ti unghiile.

| NoisyLight a răspuns:

Poate fi din cauza șosetelor supraelastice, sau a unei infecții micotice (ciupercă). Poartă șosete din bumbac și fă baie la picioare cu apă combinată cu extract de coada șoricelului. La fiecare trei zile merge și o baie a picioarelor cu un amestec de apă și bicarbonat de sodiu. Nu ar strica o vizită la un cabinet dermato.