| Afagdsba a întrebat:

Nu stiu, nu mai suport. Transpir fara sa fac nimic si miros urat..Nu stiu de ce. Tinand cont ca de fiecare data cand plec undeva fac dus si ma dau cu deodorant antiperspirant. Pana in clasa a 8-a nu am avut probleme cu transpiratia. Acum sunt in clasa a 9-a si nu mi-a trecut. Nu stiu ce sa fac. Ceva sfaturi? Oare sa fie vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica-ti nivelul de glicemie, respectiv functionarea rinichilor!

| AFR81 a răspuns:

Hai sa privim si dintr-o alta perspectiva. Poate n-o fi nicio boala, poate de vina e pubertatea. Multi am "suferit", cam pe la varsta asta, astfel de asa-zise probleme. Poate, cu timpul, dupa ce vei mai creste, totul se va rezolva. Sfatul meu e sa continui sa faci dus, sa te dai cu deodorant si sa iei numai haine curate si, cel mai important, sa nu stai permanent cu gandul si cu teama: "vai, nu cumva miros?", "nu cumva cei din jur rad si se feresc de mine?", pentru ca poate fi si ceva de natura psihologica. De asemenea, cand esti la scoala, poti sa iei un deodorant cu tine, iar in pauze, daca simti nevoia, sa mergi la baie si sa te improspatezi. In final, totusi, daca crezi ca ai cu adevarat o problema pe care nu o poti stapani, te poti adresa, in prima instanta, medicului de familie pentru ca, ulterior, sa te trimita el la specialisti si sa-ti fie recomandate niste analize si, daca e nevoie, si un tratament.

| Afagdsba explică (pentru AFR81):

Ai dreptate, multumesc =)

| ShamelessQboy a răspuns:

Poate nu-i nimic, dar este posibil sa fie o dereglare hormonala, iti recomand sa faci un consult amănunțit!
Am avut un coleg de clasă cu o problemă asemănătoare, săracul era curatel, se spala tot timpul poate chiar in exces, si tot mirosea de fugeau toți de el, până s-a dus la doctor si ă facut ceva tratament reușind să regleze problema!
Succes!

| Afagdsba explică (pentru ShamelessQboy):

Bine, multumesc frumos. Poate asta e si la mine. Sper sa nu fie ceva grav -.-

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Poti merge la un consult de specialitate dermatologic si la un consult endocrinologic. Transpiratia in exces poate fi rezultatul unor dereglari hormonale. Din acest motiv, iti recomand sa mergi si la un consult endocrinologic si sa iti faci analizele recomandate de catre medic. Totusi, primul medic cu care ar trebui sa discuti aceste probleme este medicul dermatolog si el te va trimite si la endocrinolog dupa caz.

| Chez0nz a răspuns:

Bună, poți întreba la farmacie de ceva împotriva transpirație, spre exemplu Transpiblock.

| Cristall155 a răspuns:

Poate e din cauza ca te stresezi, ai emotii, te rusinezi.

| George872 a răspuns:

După ce am devenit vegan am scăpat de mirosul urât. Încearcă. laughing

| Zapadaiarna a răspuns:

Daca esti adolescent/a e din cauza a acestei perioade de adolescenta... daca te speli macar de doua ori pe zi si te dai cu deodorant de fiecare data cand pleci undeva poate nu vei mai mirosi asa de urat...

| Afagdsba explică (pentru Zapadaiarna):

Sunt baiat. tot timpul cand plec undeva fac dus si ma dau cu deodorant. Si cateodata tot miros