| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi vine sa mananc incontinuu? E o obsesie sau ce? Am mancat ca vaca si tot vreau sa mananc. Am mancat jumatate de pizza, chipsuri, capsuni, o jumatate de avocado, afine, un baton de ciocolata si mai multe dar nu imi amintesc. Vreau sa ma apuc de fumat si sa fumez o tigara cand imi vine sa mananc, o sa ma ajute? Nu vreau sa mi se faca fata urata (riduri) de la tigari. E adevarat ca de la tigari ti se face fata urata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se numeste binge eating. Gasesti pe net multe articole despre asta. Probabil esti stresata si de asta ai aceasta tulburare.

| Celcestietot a răspuns:

Pai din cauza depresiei sau a diabetului iti vine sa mananci in continuu. Recomand un consult mediacal.

| Andreeush a răspuns:

Adică vrei să te apuci de fumat pentru a nu mai avea poftă de mâncare?
E cea mai proastă decizie, nu numai că îți pui sănătatea în pericol dar mai dai și bani aiurea.
Ai putea să îți schimbi alimentația și poți să începi să practici vreun sport pentru a te menține în formă.

| Donsavas a răspuns:

Fumatul iti distruge dantura si organele. Nu e o idee bună. Poti lua anorexigene, medicamente prescrise de psihiatru pentru a controla mandatul compulsiv/dependenta de mâncare.

| Sunshine123 a răspuns:

Tigarile nu o sa te ajute deloc, ba din contra o sa devii dependenta de ele pentru ca pana la urma sunt un drog iar cand o sa iti intre nicotina in sange nu o sa te mai poti lasa. Tigarile de obicei au efecte pe termen lung asupra dintilor( ii strica si ii innegreste), asupra plamanilor ( exista sansa sa faci cancer pulomonar, o sansa mult mai mare decat la o persoana care nu fumeaza). Pofta ta pentru dulce indica hipoglicemie, cand nivelul din zahar scade. Iti recomand sa bei ceai verde amestecat cu alte ceaiuri de fructe ca sa il poti bea pentru ca nu are cel mai bun gust din lume. Ceaiul verde o sa iti taie pofta de mancare daca il bei regulat, de 2-3 ori pe zi. Sau daca nu poti bea ceai, bea apa, si umple-ti stomacul cu apa astfel incat sa nu mai ai loc si pentru alte chestii. Sper ca am fost de ajutor!

| ThyDoom a răspuns:

Nu sunt expert, dar nu cred că poți potoli foamea cu țigări. Încearcă să mănânci mai multe fructe și legume. Țin și de foame, sunt și sănătoase, nici nu îngrașă.
Ar mai fi un lucru, probabil îți este într-una foame pentru că nu consumi suficiente lichide. Bea cât mai multă apă. Mai ales acum, când se apropie căldura.

| adrian26099 a răspuns:

Avand in vedere ca ai precizat ca esti fata, daca ai intretinut relatiile sexuale probabil ai ramas gravida