| anonim_4396 a întrebat:

De ce în timpul unei răceli de cele mai multe ori se înfundă și una dintre urechi, reducând auzul?
Cu ce se înfundă mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Urechea se poate infunda de la ceara sau poate avea o inflamatie /infectie, eventual tunelul Eustache infundat.
Doar un medic ORL poate stabili cauza si tratamentul necesar.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăsta este semn ca ai probleme cu urechea.

| relian a răspuns:

Raceala ce este? Totu are legatura cu gitu. Ce este gitu? Este o chestie ca un inel prin care trec alimente, lichide, aer, deci pe acolo trec toate si tot acolo ajunge si un canal de la urechi, daca ai auzit de Trompa lui Eustachio, acolo ajunge si nasu si gura.

Deci urechea apare asa ca un tub, vorbim in mare, deschis la ambele capete, o parte afara la exterior si alta parte in git.
La mijloc avem timpanu, ciocanu etc si tot pe acolo in zona nervii si ce mai e.

Cu alte cuvinte urechea sa functioneze bine si tu sa auzi normal trebuie sa fie libera la ambele capete, de ce?

Cind undele sonore patrund, se creeaza o anume presiune in ureche, acea presiune daca nu ar fi relaxata, atunci am avea tot timpul senzatia aia de infundat.

Acea parte care leaga urechea de git, Trompa lu nagit ala cum ii mai zice laughing aia este captusita cu o mucoasa, ca si nasu, nu-i asa doara un tub uscat.

In acea mucoasa se pot aseza bacterii, pot produce infectii, alea obtureaza acolo iesirea, ca urmare presiunea din ureche nu mai are unde sa se duca si ai senzatia aia de infundat.

Cind esti racit se intampla cam asa : gitu se irita, se imflameaza, acolo se pot aseza bacterii care pot urca si mai sus in trompa aia si sa obtureze o parte din ea, asa ai senzatia aia de infundat.

Auzul este dat de patrunderea de masa de aer in ureche, deci bagaind ceva in ureche se creaza presiune, aia trebuie eliberata, pe acolo se elibereaza pe la git.

Tot la git ajunge si nasul, pentru ca nasul are si o parte inauntru, nasu nu e doara ce se vede afara, iar nasul intern se deschide in git laughing

Hai ca deja te facui praf laughing Cel mai bun, cauta pe net o poza, cu gitu, gura si nasu si o sa intelegi ce am spus eu mai sus.

Asa daca nu ai mai vazut poza, nu prea poti sa-ti faci idee ce am scris eu.

Dar ca chestie urechea ajunge la git, raceala acolo apare la git.

Tot la git is si corzile vocale, de aia cand racesti vorbesti si altfel, ragusit etc, pentru ca e afectata si cutia vocala.

Gitu are 3 parti, nu mai intram in detalii, gura, nasu si urechea ajung toate acolo. Cam asta trebuie sa retii ca idee.

Dopurile de ceara nu se formeaza niciodata in partea dispre git, tot timpul se formeaza in partea externa pana in timpan.
Si alea iti dau senzatia aia de infundat, ca nu mai intra vibratii, aer cit trebuie.
Dar dopu de ceara nu are legatura cu raceala.

In partea ce am aratat, trompa elefantului laughing acolo apar doara infectii, deci cand ai urechi infundate si nu-i dop sigur ai infectie acolo spre git dar in ureche, in trompa aia Eustachio.

Raceala poate aparea ca bei ceva f rece si afara e cald, gitu este incalzit, deci variatii bruste de temp, aer f rece, mucoasa gitului razuita, adica maninci ceva f sucat, aia va zgiriia mucoasa si acolo se vor instala bacterii rapid si alte conditii ce pot afecta gitu.

Desi lumea medicala spune ca raceala este provocata de virusuri, eu ma indoiesc ca ar fi de la aia, e de la ce zic eu, dar na, eu nu-s doctor si nu trebuie sa fiu bagat in sama.

Dar cand ceri unui doctor sa iti arate virusu, stai ca nu poate, ca e prea mic sal vedem laughing
Asta e, ala e sefu, cum spune el, asa trebuie sa fie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate fi din cauza deviației de sept.

| darrio2007 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De unde stii ca are deviatie de sept?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru darrio2007):

Nu știu că are ea deviație de sept. Dar se poate înfundă urechea și de la deviație de sept. Să consulte un medic ORL.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am deviație de sept. Nu am avut niciodată.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Asa nu mi s-a intamplat niciodată, mai ales din cauza răcelii. Probabil e timpul să consulți un medic, mai ales dacă ți se reduce auzul. Sau poate fi un dop de ceară, poți incerca acele uleiuri de la farmacie pentru desfundarea urechii

| nukeyly a răspuns:

Ros: Cu ce se înfundă mai exact?
nky : cu... "viata".
nky : e o reactie chimica interna difera de la om la om, efectul e cel prezentat, un specialisist "OREO"[cu cocoa] te lumineaza.