| anonim_4396 a întrebat:

De ce la inceputul unei perfuzii la introducerea acului incepe sa se umfle? (tinand cont ca e vorba de o batrana de vreo 80 ani care nu prea mananca) deci se umfla si nu se poate pune perfuzie, am tot incercat dar nici o vena nu e buna (bine ca vreo 4 perfuzii au mers dar ultimele 2 nu)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde si cine o pune.Probabil batrana are venele subtiri.
Cauta pe cineva mai priceput si roaga sa-i puna si o branula. Daca gaseste o vena buna, scoate si baga acul perfuziei fara a fi nevoita sa caute vena de fiecare data.

| Alin4uuu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da pai venele ei nu sunt prea subtiri doar ca nu rezista cand introduc acul, incepe sa se umfle, bine ca eu sun asistent si totusi ma pricep destul de bine, am vorbit cu o doctorita si mi-a zis ca ori pocnesc ele singure ori se dilata si dupa pocnesc, cam la vreo 4 perfuzii a mers perfect dar dupa cum am zis ultimele doua nu, si m-am chinuit sa ii pun si la picior si la gat dar nu are o vena acolo.