| Carmen_Fratila_1978 a întrebat:

Am gasit un puiut de cățel de 2-3 luni batut sau lovit de masina.Nu are stabilitate sa stea pe picioarele din spate si nu mănâncă singur.Am mers la veterinar si nu se poate pronunța ce are s-ar putea sa fie ceva la sistemul nervos.I-am facut perfuzii si injecții pentru sistemul nervos.Nu stiu cum sa il hrănesc.Am incercat cu siringă sa ii dau lapte si supa pasată.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lapte special pentru catei + biberon. Exact ca la copii. Biberoane gasesti la orice farmacie iar laptele la farmacii veterinare.
Mai schimba veterinarul daca respectivul nu isi da seama care e treaba

| MichaelKinGzZz a răspuns:

Încearcă să adopți știlu de hrană folosit de păsări. Deci în acest caz deschidei gura și încearcă să îl hrănești grijului să nu îl îneci. E cam complicată situația deoarece media de supraviețuire este cam mică în cazul acestor animăluțe deoarece aceste lovituri asupra corpului lor firav și nedezvoltat pot fi fatale chiar și cu intervenție medicală. Și cum este în cazul tău având o lovitură la coloană având în vedere ca la 2-3 luni e ca un ghem de blană. Aceastș lovitură îi poate fi destul de grea pentru el(Căței, Pisici, Iepuri, Țestoase, Înaripate) deci oferăi suport și afecțiune pe cât posibilă. Caută să îl hrănești și să îi dai apă chiar și dacă nu vrea. Deoarece dacă îl lași după el așa o să sufere și nu o să îi fie bine *presupun*