| Ricaion589 a întrebat:

De ce laptele din comert contine zahar? Sunt chiar atat de nesimtite firmele astea? Am vazut ca 1L de lapte contine aproximativ 45g zahar. Mai bine merg la țară si cumpar de la o femeie lapte bio fara zahar sau cumpar din piata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acel lapte cu zahar a vazut vreo vaca indeaproape? laughing

| Ricaion589 explică (pentru Bula):

Nu stiu ce vrei sa spui dar eu am vazut pe cutie ca scrie 4, 5g zahar per 100ml si cutia era de 1L. Deci 45 gr zahar? Dublu cat avem voie sa consumăm zahar pe zi? laughing))

| Bula a răspuns (pentru Ricaion589):

Ce "marca" de "lapte" a fost si de unde?

| Ricaion589 explică (pentru Bula):

Lapte zuzu de 3.5% grasime de 1L

| Bula a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu a vazut vaca sau vaca a avut diabet. big grin

| Catrice a răspuns:

Da nu mai bine nu mai iei lapte deloc dacă nu te pricepi?

| Frank51 a răspuns:

Cel din piață are dublu, la fel și grăsime, triplu.

| Floridori a răspuns:

Laptele oricarui animal contine zahar.Zaharul din lapte poarta numele de "lactoza" (la fel cum este si zaharul regasit in fructe, de exemplu, adica fructoza) si da, cam asa contine laptele de vaca, aproximativ 4, 7g de zahar (lactoza) in 100ml.

| Ricaion589 explică (pentru Floridori):

Deci nu ma afecteaza daca beau 1L de lapte, nu?

| Floridori a răspuns (pentru Ricaion589):

Cantitatea recomandata de zahar include atat zaharul regasit in stare naturala in alimente, cat si zaharul adaugat, deci da, teoretic, daca tu ai bea 1l de lapte intr-o zi, ai consuma cantitatea dubla de zahar recomandata.Asta fara a mai lua in calcul celelalte alimente pe care le vei consuma pe parcursul zilei.

Desigur, aceasta cantitate recomandata, nu este una batuta in cuie, ci depinde de varsta, greutate, sanatatea generala etc.
Faptul ca are titlu de recomandare, nu o face obligatorie pentru o sanatate impecabila. Poti consuma mai putin zahar decat cel recomandat si sa dezvolti anumite afectiuni, sau poti consuma mai mult (ceea ce deja fac cei mai multi oameni) si sa ai o sanatate de fier.
Sa ne intelegem, organismul are nevoie de zahar, la fel cum are nevoie de orice alti nutrienti, deci zaharul nu este ceva rau, mai ales sub formele lui naturale, insa abuzul de orice fel, nu este benefic ca si regula generala.
Asa ca tu decizi cat lapte sau zahar de orice fel vrei sa consumi.

Răspuns utilizator avertizat