| anonim_4396 a întrebat:

De ce mă doare călcâiul piciorului stâng,nu am călcat în nimic ascuțit,cui, așchie sau ceva...De ieri a început să mă doară fără să fac nimic! Mă puteți ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Durerile de la talpa sau calcaie sunt cauzate cel mai des de... pantofi!
Baga mana si pipaieste cu degetele zona unde ajunge calcuiul tau dureros. Probabil vei simti un varf, nu e neted.
Daca gasesti un asemenea punct, acela este cauzat de un cui cu care a fost prins calcaiul panofului.
Rezolvarea este simpla: trebuie batut cu un ciocan, pana ce nu se mai simte.
Intai se ridica cu grija folia de piele (talpici) care acopera zona si protejeaza talpa, din spate spre fata, pana ce se va vedea varful cuiului.
Calcaiul se aseaza pe ceva tare (piatra, beton) si cuiul se bate cu ciocanul sa se aplatizeze.
Cand nu se mai simte varful deranjant (pipait cu degetul) se curata si se ung ambele fete (talpa si talpiciul) cu prenadez sau alt lipici elastic cu ajutorul unei surubelnite.
Se lasa 1-2 minute sa se usuce, dupa care talpiciul se aseaza la loc, dupa care se bate usor cu ciocanul pentru lipire sigura.
Se lasa minim un jumat de ora (recomandat o zi), dupa care le poti incalta si poti ubla.
Durerea piciorului va trece curand, mai ales daca nu s-a facut rana.

In loc de prenadez se pot folosi alte adezive asemanatoare care sunt comercializate in tuburi (ca pasta de dinti), fabricate de firme ca Bizon, Uhu etc. (vanzatorii spun care este potrivit).
Un asemenea tub de lipici "tip prenadez" costa cca. 10 lei si se poate folosi timp indelungat in casa pentru lipit mici defecte de piele sau chiar lemn, hartie etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Bagă mîna si pipăieste, unde ai invatat sa scrii puișorlaughing se zice pipăie.

| Bula a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai vazut vreun "pantofar" cu diploma universitara de la Litere? tongue

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Tu esti pantofar?

| Bula a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu eu, doar vecinul meu... big grin

7 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Ba te doare de la vreme, roaga-te la tataia dumnezeu sa iasa soarele si trece.

| cezar003 a răspuns:

Daca durerea provine dintr-un anumit punct ca si cand ai fi calcat in ceva ascutit...este vorba despre un neg care va trece de la sine cand te vei obisnui cu acest disconfort, pentu ca el va locui acolo cam 2 ani, iar o alta solutie ar fi sa-l arzi zilnic cu diverse chestii gen bitter suedez timp de 2 saptamani fie sa te duci la tanti dermatolog sa ti-l extirpe cu bisturiul
Daca in schimb discutam despre o durere profunda in tot calcaiul cred ca ar trebui sa fie si vanat deja
Deci este un neg, gasestel si executa-l dupa bunl tau plac

| alinadianaaa a răspuns:

Durerea este prezenta doar cand calci sau si cand stai? Posibil sa ai niste veruci plantare.