| powergirl a întrebat:

De ce ma doare urechea m-a lovit acum 2 saptamana cineva peste ureche si fata si mi sa infundat cam o saptamana apoi cand am facut baie seara trecuta a inceput sa ma doara urechea si nu stiu de ce nu cred ca e curent daca era ma dorea mai de mult ce credeti ca ar fi? si ma doare rau dar nu tot timpul ci noaptea dar pe reprize oricum daca ma mai doare luni merg al medic dar as vrea si parerea voastra

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Faptul ca ai fost lovita poate produce traumatisme ale urechii medii inclusiv perforatia timpanului aceasta perforatie duce la pierderea temporara sau minima a auzului, de obicei aceste perforatii se vindeca fara sechele in 2 saptamana, alteori persista o pierdere minima a auzului, cel mai important lucru este evitarea patrunderii apei in ureche, de asemenea tratamentul cu antibiotic prescris de orl-ist pentru a evita o otita medie acuta, daca prezenta ti scurgeri de lichide sau sange e clar ca e prezenta infectia, si nu trebuie sa astepta ti pina luni exista in clinica de orl a oricarei localitati serviciu de urgenta asa ca pute ti sa mergeti chiar acum, cel mai dureros insa este faptul ca ati fost victima unei agresiunui,

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea sa faci o otita medie seroasa, datorita traumatismului de acum doua saptamani (cam atat dureaza perioada de instalare a simptomelor). Du-te neaparat la ORL-ist, asa cum ai de gand.

soothe
| soothe a răspuns:

Domnisoara, mergi la un serviciu de urgenta, repede. Daca ai sa mergi (poate luni) la medic are sa iti dea probabil trimitere la specialist, alt timp pierdut. Apoi te trimite probabil sa faci niste teste, altul. si uite asa poti sa ajungi surda de-o ureche. In plus, la serviciul de urgenta poti fi sfatuita cum sa abordezi latura legala a problemei.
Poti sa stai sa astepti ce vrei dar ma uit la tine ca esti "powergirl"! Nu vrei sa ramai asa?

| cristi202 a răspuns:

Urgenta ORL e pentru urechea ta, daca vrei sa o mai salvezi, si sa nu ajungi la complicatii serioase. Bunica mea a avut, pina acolo ca a facut tumoare pe creier, de opt ori in intreaga viata, de la o simpla otita, si zicea ca durerile de urechi sunt mai mari decit cele de masele. Sper sa nu ajungi si tu sa te convingi de asta. Deci, nu e de gluma! Du-te repede la Urgenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca t
e doare urechea taietio