| Batgirl a întrebat:

Hei..acum cam o saptamana cred ca mi-a intrat apa in ureche cand am facut baie..si de atunci am senzatia de ureche infundata si nu mai aud as bine cu urechea..si m-am gndit ca s-ar fi format un dop de cera dar nu am dureri...credeti ca ar putea fi altceva? pot folosi niste picaturi sau ceva ..sau trebuie sa merg la orl?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iei o trimitere de la medicul de familie, pentru ORL.In cazul in care ai un dop de ceara(poate si asta sa fie motivul, ca nu prea mai auzi), se rezolva foarte repede, in maxim 5 minute.
Nu este recomandat sa umbli tu singur in ureche,dar nici nu te sfatuiesc sa cumperi de prin farmacii diverse produse,deoarece sunt si scumpe si nici nu pot fi chiar asa de bune cum se face reclama.
Asa, mergand la un ORL-ist, iti faci si un contol, scapi si de probleme, daca ai.

| RainbowDash1 a răspuns:

Bună happy și eu am avut aceeași problemă. Am fost la ORL și da, aveam dop de ceară în ureche. Nici pe mine nu mă durea.Cel mai bine este să te duci la ORL, să nu ai altceva.
Sănătate multă!