| Mt34 a întrebat:

De ce mi s-au umflat gingia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iAMVi a răspuns:

Câteodată mai intră câte o bucățică de mâncare între gingie și dinte și atunci se umflă.

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că te-ai zgâriat într-o coajă de pâine. Ori s-a acumulat mult tartru pe dinți, ori ai abces dentar. Dacă continuă să te doară câteva zile, ori dacă ești neliniștit, fă-ți o programare la medicul dentist și vezi ce zice...
Până atunci, încearcă să faci gargară cu ceai de mușețel, după fiecare masă, chiar si înainte de culcare.

Pe internet, se recomandă să folosești o infuzie de Pelin:
1 linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită, se infuzează 15 minute (ţinând vasul acoperit) şi se face gargară de 4-5 ori pe zi, timp de 7-10 zile.

| anonimg a răspuns:

Cunosc cateva cauze (dar pot fi mai multe):
1. -infectie (puroi)
2. -ai mancat cu mainile nespalate sau ai consumat alimente nespalate -sau ai pus in gura vreun obiect murdar. Unii au obiceiul de a-si infige dintii in portocala pentru ca sa-i poata desface coaja mai usor. Dar daca portocala nu a fost spalata mai inainte, ne putem imbolnavi.
3. -ai ranit gingia cu un aliment dur.
4. -nevralgie.

Oricare ar fi cauzele, de regula orice problema ce tine de dantura se trateaza la dentist. Daca dentistul observa puroi (infectie la masea sau dinte, va rezolva problema). Dar daca problema nu este din cauza dintilor, atunci nu intra in competenta lui de a rezolva problema, si te va trimite la medicul de familie. Medicul de familie iti va da trimitere probabil la un medic specialist, orl-ist.

| mihaicelsfant a răspuns:

Puroi

| Paula2018 a răspuns:

Ai un dinte bolnav probabil la care ar trebui sa îți faci un drenaj.

| Mt34 explică:

Mi-am dat seama de ce. De la masa de Crăciun, mi-a rămas niște carne între dinți două zile, din cauza asta.

| Mt34 explică (pentru Mt34):

Și am mâncat și chipsuri, și m-am zgariat

| CristiCQH a răspuns:

Probabil e ssensibila sau s-a inbolnavit(ciuperca) sau ai vreo rana