| sensationgirl a întrebat:

De ce mi se ingrasa foarte repede parul, gen dupa o zi doua de la spalare? un remediu va rog daca se poate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă părul tău e predispus tendinţei de îngrăşare, nu prea ai soluții, în afara șampoanelor pentru păr gras pe bază de citrice (de evitat formula 2 în 1, adică șampon și balsam). Alege un șampon translucid (parțial transparent), nu un șampon cremos. Pe urmă, se clătește părul cu apă călduță, din abundență. La final, îl mai clătești încă o dată cu un ceai de mușețel sau preparat din frunze de nuc.
Unele fete spun că după fiecare spălare, trebuie îți freci părul cu un prospsop aspru și îl lași să se usuce. Dacă nu rezolvi nici așa, încearcă să îți faci un permanent ușor, măcar îți arată părul mai înfoiat/voluminos.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sampoane pentru par gras.