| anonim_4396 a întrebat:

De ce minorii nu pot fuma? Adică oricum dacă e să te apuci, te apuci, Dacă ar fi restricția de la 10-12 ani aș înțelege. Dar de ce de la 18? Suntem destul de mari, șim ce e aia viața, nu avem școala vieții, dar ne putem descurca și cu asta. Și dacă începem să fumăm din copilărie, și de când suntem mari, e tot aceeași chestie. Sistemul nu are logică...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Gandeste-te numai, daca te apuci de fumat inca de la 10 ani, pe la 20 de ani vei fi o disperata dupa tigari, vei arata penibil, nu stii cat de mult rau iti faci fumand! Sincer, am stat de vorba cu un om cam o ora si a fumat 3 tigari, cand am plecat o incepea pe a 4-a.
Tigarile sunt niste droguri, drog=orice substanta nociva pentru organism
Problema tigarilor este ca sunt legale!
Pe langa faptul ca este un pacat major sa fumezi, iti distrugi sanatatea, iti va parea foarte rau mai tarziu.
O chestie 'amuzanta' gasita pe un site
1 000 de persoane renunta zilnic la fumat... prin moarte. https://www.youtube.com/watch?v=6wsXee9SZ04 gandeste-te ca in cativa ani de fumat plamanii tai ajung sa arate precum cei din stanga.

| Sweetgirl69 a răspuns (pentru RB26DETT):

Da, dar vânzătorii îi lasă pe copii să cumpere țigări. Iar copiii dacă nu primesc, se enervează. Până la urmă asta e legea, nu?

| RB26DETT a răspuns (pentru Sweetgirl69):

Intr-un singur cuvant : Romania
Numai la noi se intampla astawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa mai cresti tu si ai sa vezi diferenta intre gandirea de acum si cea de cand ai sa fii majora.

oricum tutunul afecteaza mai tare in perioada de crestere care este pana undeva la 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze. Inca nu stii ce e viata pana nu mai depinzi de parinti.Vei intelege ce grea e viata abia cand o sa ai si tu o familie si vei constata ca nu ajng banii de intretinere,mancare,facturi cu nemiluita,telefon de incarcat, tv de incarcat, copii de dat la gradinita(scoala, liceu). Bani si bani si bani si daca nu e nici serviciu, stresul va fi mult maimare ca nu ai ce fuma in ziua aia.Nu zic de sanatate, zic de adevarul dureros, pentru ca fumatul arde muti bani.La 16 ani m-am apucat de fumat, sunt dependent acum la 41 de ani si imi vine uneori sa-mi dau cu pumnii in cap pentru ca m-am luat de fumat.