| Lamasanu a întrebat:

De ce ne Sinucidem!
Oare e de vină Pandemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oamenii fricosi se sinucid.
Le e frica de consecintele unor lucruri sau de viitorul care li se pare imprevizibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Nu are legătură cu frica de viitor,aia e anxietatea. Depresia este mult mai grava și chinuitoare, îți ia toată vointa,energia,interesul fata de orice,te chinuie, te macină și nu o poti controla cu nimic pana ce simptomele nu trec de la sine. Depresia este atât de grava ca te paralizează, poți deveni nefuncțional, te poate face să devii o leguma, te afectează și psihic și fizic de nu ai mai văzut asa ceva,din OM te face NE-OM. Este grava,ma confrunt cu asa ceva de mulți ani,te izolează și te rupe,nimic nu îți mai poate aduce fericirea. Are multe cauze, dar în general este cauzata de un defect genetic, vulnerabilitate genetica de aceea are evoluție cronica și este nevindecabila având rezistenta la tratament. Imagineaza-ți ca în fiecare zi pierzi pe cineva foarte drag din familie, cam asa se manifesta săptămâni, luni sau chiar ani de zile, depinde de OM,sunt depresii atât de grave ( nu a mea) cea psihotica care te face leguma,nu are legătură cu frica, ci ca te chinuie,sfâșie de nu ai mai văzut asa ceva.A mea este recurenta,când sunt ok,când nu, dar îți pot spune ca nu oricine e făcut sa lupte cu o boala asa de crâncenă, unii sunt foarte sensibili la asa ceva, i-ar termina fast, depresia nu e pentru oricine, doar războinicii ii rezista, oamenii foarte puternici și ambițioși, dar cu mare dificultate și cu tratament luat la zi. Și nu toți se îmbolnăvesc de depresii la o trauma sau soc emoțional, unii pot da în schizo de la un soc emoțional puternic dacă sunt predispuși, sau psihoza.Nu este deloc ușor sa lupti având deja boli psihice cu aceste vremuri tulbure, pandemia accentuează bolile psihice nu le reduc, mai ales cei care nu au ce manca, își pierd locul de munca și au datorii la bănci sunt terminați psihic, mai mor și de frig.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia si anxietatea deseori merg mana-n mana.
Cei care au depresie grava au tendinta de suicid atunci cand nu mai vad nici o iesire si nu mai pot rabda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Pai de asta se sinucid ca se simt oribil,nu are corelație cu ce ai spus tu în primul răspuns, nu se sinucid din cauza unui viitor imprevizibil ci ca nu mai pot lupta cu durerea aceea de nedescris,atunci când nici un tratament nu le mai ameliorează nicicum simptomele ei nu se mai pot numi fricoși, ai pus o eticheta superficiala,evident ca ăștia care au de câteva săptămâni, luni depresie sunt prosti când aleg situatia asta, cu tratament pot scăpa, sau ameliora boala, dar când nici un tratament nu mai ajuta atunci omul nu mai are încotro decât sa se elibereze în felul asta,asa ca nu e lașitate sau frica cand acesti oameni au luptat o mulțime de ani sa o combata. Depresia este o boala care chinuie nu care poți trece când vrei tu,în orice moment, este de departe cea mai grea boala din lume atunci când nu te mai poți da jos nici din pat,te chinui sa faci acest lucru. Imaginează-ți și depresia sa fie cronica si anxietatea la fel,nu ai nici cea mai mica idee prin ce suferință trec oamenii ăștia, lupta, au răbdare, dar au o limita, nu sunt roboti. Eu ma refer la aia care au încercat multe tratamente și nu i-au ajutat,au luptat ani grei cu depresia, ăștia nu ai cum sa ii numești fricoși, nu ai trăit în pielea lor sa vezi ce batai duc, și poate nici nu ai rezista nici măcar câteva luni, ti am zis nu oricine poate lupta cu depresia, unii oameni sunt foarte sensibili, vulnerabili, depresia nu trece când tu vrei, sa faci ceva ca să treacă, are mecanismele ei când te rupe, și când te lasă, apoi din nou aceeași chestie, se întâmplă la nesfârșit acest lucru, orice ai face, oricât de pozitiv ai gândi nu funcționează când ai o depresie severă. Asa ca nu sunt fricoși fata de viitor. Ramura Psihiatrica nu a ajuns la un nivel fundamental, a stagnat, ma refer la tratamentele prescrise. Dar dacă te referi la cei care o pot învinge, și care nu vor sa urmeze tratament, atunci asta e alta poveste.Dar sa ii spui unuia care o luptat 10 -15 ani cu asa ceva, asemenea inepție e o ignoranta, lipsa de documentație și superficialism sa nu spun analfabetism funcțional.
Răspunsul tău se aplica pentru ăștia ce se sinucid din orice prostie care poate fi remediata relativ ușor, de exemplu pentru unul care nu a luat bacalaureatul, când ar fi putut sa îl dea de mai multe ori, sau pentru cei care au picat permisul, sau că x a fost înșelat de un prost pe care îl cunoștea ca fiind ghiolban.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici depresia, nici prostia nu doare (din pacate).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Te ai introdus frumoswinking
Depresia te rupe, ești prost bata omule, habar nu ai ce e depresia, stai parcat în banca ta ca ești paralel rău de tot. Depresia cauzează și dureri fizice, afectează și fizicul și psihicul, daca Depresia nu produce suferință ești cel mai cretin și ignorant user din istoria TPU.nu știu cum toți analfabeții ajung experți pe TPU. spune le și celor care s-au sinucis aberația asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Https://www.google.com/......Https?/url

Fa bine și citește, și nu mai răspunde la lucruri ce te depășesc si cu care nu te ai confruntat. Durerea emoțională, psihică e mult mai intensa decât cea fizica, ai probleme daca tu crezi ca actori celebri ca, Robin Williams s-a sinucis din cauza fricii de viitor când el avea lumea la picioare, familie, bani, faima, absolut orice. încearcă sa nu mai răspunzi din ignoranta doar ca să te afli in treaba ca habar nu ai ce vorbești, nu te ai confruntat cu asa ceva, nu cunoști efectele depresiei și nici mecanismele ei.
O zi buna.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Am intalnit multe cazuri de depresie si chiar tendinte /incercari de sinucidere (mai ales adolescente).
Stiu foarte bine ce inseamna, dar NICI O TENDINTA sau INCERCARE de SINUCIDERE NU S-A FINALIZAT dintre cele intalnite de mine!
TOTI si-au revenit, au viata normala.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca mi-ai dat un link "de studiat" denota ca nu ai experienta de viata, iar ceea ce stii este in majoritate de pe internet.
Tineretul de azi la fel "invata" toate de pe internet, dar habar n-are cum se face un foc intr-o excursie, la ce trebuie sa fie atent. La fel nu stie nici alte lucruri si ii e rusine sa intrebe de la "batranii" cu experienta de viata.
Rezultatul: devin disperati ca nu reusesc dupa ce au citit "tot" de pe telefonul "destept" si rezultatul nu-i rezolva problema.
O asemenea capcana (cand crezi ca "stii tot" si totusi nu functioneaza) te poate distruge psihic. Singura modalitate este sa-ti faci schimbari in stilul de viata - sau te distrugi definitiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Aia nu a fost depresie men,ci episod depresiv,cu asa ceva toți se confrunta,chiar de mai multe ori,nu durează mult, omul își revine. Însă cu unul care se naște cu un defect genetic, predispus la depresie cronica nu mai o pot vindeca complet, dar cu tratamentul potrivit pot fi funcționali și pot lucra. Depresia clinica este dincolo de puterea ta de înțelegere, provoacă o durere sufleteasca ieșită din comun, te paralizează în momentul ala, asa e o depresie severă.Iti pot scrie romane despre depresie și efectele anxietatii cronice, și tu tot nu pricepi, prefer sa cred ca din ignoranta nu din prostie cronica. Ți am prezentat caz concret cu Robin Wiliams care avea depresie cronica, depresie adevărată, nu o stare apatica pe care unii o confunda cu depresia, unii fiind evident analfabeți funcțional. Depresia este o boala foarte grava, negarea ta reflecta multă ignoranta și analfabetism cel puțin pe acest subiect. sunt ogramada care se confrunta de peste 10 ani cu depresia, nu au învins-o, îți pot arata dovezi concrete de pe anumite forumuri, nu toate depresiile sunt vindecabile spre necunoașterea ta, depresia este o boala foarte complexa pe care nici medicii psihiatrii nu ii cunosc mecanismele, nici măcar oamenii de știință, care nici în 2022 nu știu pur și simplu unde se afla mintea.
Și chester beninnington tot din cauza depresiei sa sinucis, dovada:

https://www.google.com/......https?/url
Crezi ca asta nu avea bani sa meargă la cei mai buni psihiatrii? Banii de multe ori nu pot cumpăra sănătatea, omul s-o sinucis, nu a mai putut lupta, fiindcă depresia nu iartă pe nimeni indiferent de statut social și de etnie, și nici nu trece de la sine.

Citește și chestia asta despre Robin Williams de la nr 1

https://youtu.be/G_3r6pwby8Y

Lângă mine sa sinucis unul de pe o clădire, și ala avea familie, copii și bani, și mulți alții tot din cauza acestei boli s-au sinucis, sunt unele forme de depresie pe care nu poți sa le combați nici în 10 vieți, cu nici un tratament și schimbat stilul de viata și alimentar, pur și simplu trebuie sa luați toată viata cu boala,nu mai dacă te sinucizi scapi! Ți-o spune unul care a fost lăudat de foarte mulți medici specialiști acreditați, care cunoaște bolile astea și care se confrunta cu depresia de foarte mulți ani, nici nu ai idee cata suferință poate provoca. Știam ca ești un user deștept, dar m-am înșelat în privința ta. interesează-te despre depresia psihotica, o are un user care așteaptă de mulți ani sa vina sfârșitul lumii sa îl scape de chinul depresiei, cred ca ști la ce user ma refer, și mai e unul care aproape l-a terminat depresia. Ce au avut aia probabil a fost un dezechilibru de vitamine în organism sau un episod depresiv, care și asta poate fi fatal pentru unii care s foarte sensibili, dar niciodată nu se compara cu o depresie cronica, cu o tulburare depresiva majora care te atinteste la pat.
Ști care e diferența într-o depresie urata și cancerul, SIDA? Ca de la cele 2 barul MORI dar depresia nu te lasă nici sa trăiești deloc nici sa MORI, ești captiv în IAD.Nu exagerez deloc, boala asta îți ia toată fericirea, te izolează și pierzi ani frumoși și esențiali din viata, sunt miracole când după multă vremea scăpat de boala, dar astea sunt excepții, nu la orice pas. Si eu de multe ori eram entuziasmat ca am scăpat de depresie, dar nu a fost asa, am revăzut. Chestia asta Ți-o poate spune mosotti, el o terminat facultatea de psihologie, sa îți explice cata suferință poate provoca, este dincolo de imaginația ta trust me.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Eu îți pot explica simptomele mele prin care eu le resimt de peste 10 ani, dar nu are rost sa o fac ca tot nu ai pricepe.
Ti am arătat dovezi clare cu actori celebri pe care depresia ia băgat în mormânt.ți am zis ca îți pot scrie un roman, nu despre net, link-ul acela o fost orientativ, despre propriile simptome, și tot nu ai reuși sa înțelegi, prostia ta nu are limite Men no ofense.Îl poți întreba pe userul mosotti sau pe floareasoarelui26 este psihiatru. Nu îți poți schimba stilul de viata când vrei tu, depresia nu e asa cum o ști tu, ri am zis, nu înțelegi mecanismele ei, și te asigur ca știu mult mai multa psihologie decât tine, nu o zic eu, medicii la care am fost eu au zis! Oamenii aia nu s-au sinucis ca le-o fost frica de viitor, ci ca depresia i-au sfâșiat. Nu îmi spune tu mie despre depresie, ca habar nu ai cu ce se mănâncă. Depresia produce extrem de multa suferință, dar tu vorbești sa nu adormi. Sfatul meu este sa nu mai dai sfaturi și răspunsuri pe subiecte de astea ca nu ști despre ce vorbești, vorbești în necunostinta de cauza și ignorare. dacă ți-e ți se pare ca Robin s-o sinucis de frica, ești mai irecuperabil decât pari.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

NU exista DEPRESIE CRONICA.
Faptul ca te compari cu "persoane renumite" care au avut depresie indica faptul ca nu mai ai incredere IN TINE si vrei in subconstient sa scapi de vina nestiintei, imputintei.
Pacat ca nu ne putem intalni de cateva ori, mai indelungat, sa discutam FONDUL problemelor tale!
Totusi, ar trebui sa vorbesti despre aceste probleme si stari cu un psiholog specializat pe tratarea depresiei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

"Nu exista depresie cronica "
Contrazici medicii psihiatrii acreditați, tu neavând studii în acest domeniu, faci niște asocieri iraționale, nu ma comparam, îți dădeam exemple în care oricâți bani ai avea și oricine ai fi, nu poți învinge o depresie avansata. Sunt o mulțime de persoane care s-au sinucis indiferent de statut, și oameni foarte saraci, nu neapărat oameni renumiți.

Depresia cronica există, dar nu ști tu de existenta ei.

Distimia, cunoscută și sub numele de depresie nevrotică, este o tulburare de dispoziție constând în depresie cronică, cu simptome mai puțin severe, dar de durată mai mare decât tulburarea depresivă majoră. Conceptul a fost inventat de Dr. Robert Spitzer (un editor al Manualului de Diagnostic și Statistică al Tulburărilor Mentale (DSM-III) al Asociației Americane de Psihiatrie) la sfârșitul anilor 1970, ca un înlocuitor pentru „personalitate depresivă".

Conform definiției DSM, distimia este o stare gravă de depresie cronică, care persistă timp de cel puțin 2 ani; este mai puțin acută și severă decât tulburare depresivă majoră. Din moment ce distimia este o boală cronică, suferinzii pot resimți simptomele pentru mulți ani înainte de a fi diagnosticați, dacă diagnosticul chiar este stabilit. Ca urmare, ei pot crede că depresia face parte din caracterul lor, așa că s-ar putea să nici nu discute despre simptomele lor cu medicii, membrii de familie sau prietenii.

Tu te Contrazici cu mine, și nici nu cunoști toate formele ale acestei boli, dacă contrazici si medicii psihiatrii renumiți, și studiile lor clar ești cel mai ignorant user de pe aici. După tine, si alți prosti care se cred deștepți depresia este o concepție, nu o boala rolling on the floor Care psihologi? Cunosc psihologi care ei însuși se duc la alți psihologi, de ce nu au putut sa se ajute singuri? De ce au apelat la alți psihologi, ca doar ei le știu pe toate! Anumite studii din Norvegia relata tocmai ca psihologii ajung cel mai frecvent sa se sinucidă, psihologii nu sunt medici, psihiatrii sunt, și nici ei habar nu au despre mecanismele acestor boli.nu poți scăpa de depresie când ai tu chef, se vede ca habar nu ai ce e depresia și manifestările ei. Și repet, tu nu te-ai confruntat cu asa ceva niciodată, nu ști cât e de grava problema, cei despre care mi-ai adus la cunoștință s-au autodiagnosticat singuri mai mult ca sigur, nu au primit diagnostic de la un medic acredidat. arata-mi un caz, sau o dovada cum ca un om s-a vindecat de depresie după 10 ani traind cu ea si atunci o sa iau în considerare ce spui tu,pana atunci, debitezi numai inepții,și scrii sa te afli aiurea în treaba. După tine nu sa sinucis nimeni de la depresie,toți care s au sinucis au făcut-o de bine ce le era,radiau de fericire. Eu zic sa lași palinca la o parte și sa mai studiezi,ca vad ca negi și realitatea. Nu e nici o chestie de încredere -neincredere laughing Psihologii nu sunt medici,ci oameni din popor care cred ca le știu pe toate,dar nu sunt în stare sa își rezolve propriile probleme, și de cele mai multe ori vad doar $ în fata ochilor.
Ti am arătat dovada ca exista,dovezi de sinucidere, îți arat si dovezi concrete, tu o ții pe a ta și buna, ești Gigi contra laughing m-ai dezamăgit, dacă și un user expert atata poate, e clara situația și cu platforma asta.
Eu nu îți mai răspund ca vad ca ești în lumea ta. laughing
Sănătate!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia nu este o boala fizica, ci psihica (soft), un deranjament in modul de gandire si percepere a lucrurilor.
Nu stiu cu ce te ocupi, ce varsta ai, dar se vede ca n-ai intalnit mai multe cazuri de depresie, la care sa contribui la rezolvare.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti s-a astupat functionarea creierului, atunci devii ca un motor la care a ajuns apa in combustibil.
Nu mai poti gandi clar, resursele tale se rezuma in a functiona prin reflexele "invatate". tongue

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Problemele psihice.

| T0T a răspuns:

Noi ne-am sinucis? Sunt în Underworld și nu știam, înger al morții ce ești tu?
Pe o notă mai serioasă, pandemia care se dezvoltă cu adevărat e cea a bolilor psihice. Toate statisticile și previziunile o spun.

| Lukasssz a răspuns:

Din cauza depresiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, prin pandemie trecem toti, nu as spune ca ne sinucidem asa in masa, nu vezi cum zboara cate 2-3 de pe fiecare bloc, in fiecare zi.
Unde vrei sa ajungi mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pandemia e doar un factor ce poate cauza depresia, nu o cauza a sinuciderii, cine o ales sa își pună capăt zilelor sa confruntat sigur dinaintea pandemiei cu probleme de natura psihică.
Unii se sinucid și de la un simplu bullying, alții ca au fost înșelați, ca nu au luat bacul sau permisul, sau stau prost cu situația financiara, sunt n cauze care pot duce la suicid, sau la ideatii suicidare, nu toți care se sinucid aleg sa o facă din cauza pandemiei.Pe mine sincer nu m-a afectat deloc pandemia, nici măcar moartea mamei, văd că mi-am revenit complet, și depresia mi s-o ameliorat cu un tratament foarte bun, care evident mi se potrivește mie.

Cei mai mulți care se sinucid, sunt neînțeleși, duc lipsa de afecțiune, și de comunicare, sunt lipsiți total de orice speranța, acumulează foarte multa durere emoțională, frustrare, văd că nu sunt ascultați și ca-s ignorați si de propria familie și aleg varianta sinuciderii, în momentul acela de dispare, ei o văd că pe o eliberare.

| tonyc7 a răspuns:

Noi, astia normalii, nu ne sinucidem niciodata! happy
Doar ei, anormalii, aleg sa se sinucida!

| Dormeo a răspuns:

De disperare si depresie, pandemia e urata si afecteaza dar trebuie sa ai deja alte probleme sa iti puna capac