| BiiBiis a întrebat:

De ce noaptea cand ma pun sa dorm nu trebuie sa aud ABSOLUT nimic pentru ca astfel nu mai pot sa adorm si ma streseaza/agita din ce in ce mai tare?

Si inca o intrebare:
Noaptea, cand ma pun in pat, adorm foarte greu! (dupa aprox 2-3 ore) Am incercat sa fac orice, dar tot la fel de greu adorm. Ce credeti ca ar trebui facut pentru ca ziua ma trezesc foarte obosit, desi dorm vreo 7-8 ore pe noapte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pentru mine cel mai bun remediu a fost masajul,, ceragem,, aveam insomnii de peste 15ani si cu un singur masaj de 30de min, am rezolvat acea problema si nu numai aia ci mai multe, intra pe www.ceragem.ro si afli mai multe detalii.masajul e gratuit toata viata in centrele ceragem din romania care sunt vreo 38si in lume in peste 65de tari, e natural pe baza de piatra jad incalzita etc.si merita sa incerci e si gratuit o sa dormi foarte bine si te vei trezi plin de energie etc.

| hamsterx a răspuns:

Pai, in primul rand dormi mai putin.vei fi din ce in ce mai obosit. iar apoi, nptea pune`ti muzica asa pe fundal si incearca sa adormi.eu sunt de parere ca ar trebui sa incerci sa te obisnuiesti cu zgomotele, iar daca vei fi foarte obosit, creierul tau nu se va mai gandi la ceea c este in jur. iar atunci cand te pui in pat nu trebuie sa te gandesti: super, oare in seara asta cat timp va dura pana voi adormi? limpezeste`ti gandurile.doar tu te poti controla pentru a putea adormi. sper sa mearga, inainte si eu adormeam greu, acum nu trec mai mult d 3-4 minute, maxim happy bft:*

| Bubble a răspuns:

Eu pot sa adorm daca e muzica, tasteaza cineva.ploua.Nu as putea adormi daca as auzi un ceas.Acesta ma streseaza.
Imi amintesc ca o data eram la o matusa si a dat tv-ul f incet. si se auzea putin. dar nu puteam adormi ca se auzea prea putinlaughing si i-am zis sa dea cum lasa ea normal ca asa adorm si a ramas"straight face" si i-am zis incearca! si am adormit in cateva minutelaughing
Inainte sa plece sora la facultate adormeam in timp ce se auzea tastand de la eahappy
La a 2 chestie. uneori si eu adorm greu. 1h alte ori adorm in cateva min.Eu dorm extrem de putin noaptea. vreo 5 h. ca ma culc la 1si ma scol pe l 6jum. Din sem al 2 incerc sa=mi refac programul ca-mi stric sanatatea.Incearca sa te culci un pic mai devremehappy si nu dormi pana pe la 1. 2
bafta.
si noapte bunahappy

| OnWeed a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema, adorm foarte greu, dar m-am obisnuit. Dorm cam 7 ore pe noapte in medie, beau dimineata niste cafea cu lapte si imi mai iau la scoala cola ca sa nu adorm doar ca in weekend ma trezesc pe la 10-12 pentru ca ma simt obosit dupa o saptamana cu putin somn... Si eu am incercat diverse remedii, precum sa beau lapte cald sau ceai indulcit cu miere inainte de culcare, dar nu a functionat nimic la mine straight face

| 9999999999 a răspuns:

Probabil ai niste probleme care te framinta si crezi tot timpul ca nu le poti rezolva eu zic sa mergi la farmacie sa cumperi pastile de liniste sau sa mergi totusi la medicul de familie sper sa rezolvi problema

| Ana213 a răspuns:

Eu locuiesc langa cel mai tare club de aici si e galagie nonstop ...cum fac sa adorm? simpu!
dopuri de urechi costa 2 lei gasesti in supermarketuri.
Nu auzi nici tantarii jur!

| dana1986 a răspuns:

Ia un fenobarbital inainte sa te pui in pat, la mine a dat rezultate, somn usor.Referitor la prima intrebare nu poti adormi din cauza zgomotului pentru ca esti mai atenta la sunet decat la somn.

| kleo01 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema... dar nu tot timpul
cateodata sunt asa de obosita incat dupa ce vin de afara mananc ma uit la un film, si cad sa itru pe calculato ma ia somnu(asta pe la 12 jum seara) si cel mai tarziu ma culc la ora 2 au 3 ca ma uit pe pereti pana adorm.
Am o idee ca sa poti sa adormi. Uiate la televizor cu 20 de min inainte sa te culci, iar cand vrei sa e culci stingi pur si simpl televizoul.Simplu(si crede-ma ca la unii functioneaza oarte bine). Si nici nu te oboesti prea mult sau iti incarci rinichii cu atatea lichide. Cea mai sigura cale e sa iti "obosesti ochii" adica sa te uiti la tv cum ti-am zis(macar incearca)te pup.Som dolcelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de activitate in timpul zilei, prea mult sedentarism probabil.