| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 16 ani si nu mai pot sa dorm noapte adica daca ma fortez adrom pe la 5-6am mai devreme e imposibil daca ma pun in pat la 10 stau si 4 ore pana adorm (e cel mai plictisitor lucru din lume ) cum fac sa dorm noaptea si ziua sa nu ma trezesc la 5pm?
Daca ma pun in pat la 10, adorm la 2 ma trezesc la 4 ziua urmatoare e extrem de enervant straight face
daca inainte sa merg la culcare sunt mort de obosit si am impresia ca o sa dorm imediat cum ma pun in pat imi dispare tot somnul :=)
vreau sa dorm ajutor big grinhappyhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa zilnic niste eforturi fizice intense pe parcursul zilei (8-10 ore), dar si multe exercitii mentale complicate.

Daca nici asa nu functioneaza, incearca s nu dormi deloc 1-2 nopti (dar nici ziua! ).

| Veverita229 a răspuns (pentru Bula):

Nu ajuta, ieri nu am dormit deloc azi incerc sa rezist pana la 8 si sper sa functioneze

| Bula a răspuns (pentru Veverita229):

Doar sala nu te ajuta.
Fa miscare multa si AFARA, la aer liber: munci de camp, constructii, taiat lemne etc.

| Donsavas a răspuns:

Stinge luminile când apune Soarele, deconectează aparatele și stai cu ochii închiși! Ai mai făcut asta? Cred ca nu. Doar așa vei putea adormi.

| Veverita229 a răspuns (pentru Donsavas):

Glumesti? am ocherali care filtreaza lumina albastra de la telefon si la pc si am si aplicatie care face acelasi lucru si normal ca sting luminile cand vreau sa dorm

| Donsavas a răspuns (pentru Veverita229):

Nu contează ce lumini ai. Corpul înainte de a adormi nu are nevoie de lumini.

| Porcusorul a răspuns:

Problema ta nu e atunci cand te pui sa dormi, ci cand te trezesti. Sa te trezesti la 17:00 deja e o dereglare seminificativa a ritmului circadian si tine doar de obiceiurile tale nesanatoase in legatura cu somnul. Pune ceasul sa te trezesti zilnic cel tarziu la 9:00 si iti garantez ca in 3-4 zile vei dormi ca un bebelus cel tarziu pe la 1 noaptea.

| Adiadictie a răspuns:

Poate ar trebui sa mergi la medic

| Veverita229 a răspuns (pentru Adiadictie):

Nah
trebuie sa mai rezist doar 11 ore si 35 de minute si dupa o sa imi revin

| onneshhott a răspuns:

Cam nasoala problema ta si cred ca stiu sintomul se numeste Metinita cronica ( glumesc ) oricum cred ca am aceeasi problema dar e foarte simplu de rezolvat stai treaz 2 zile gen nu te culca o noapte intreaga de loc si culcate a doua zi pe la 11:00 12:00 noaptea.
P.S la mine mergea chestia asta.

| Veverita229 a răspuns (pentru onneshhott):

Nu am dormit deloc noaptea trecuta acum e 6 dimineata si nu vreau decat sa dorm sti ce ar fi amuzant? sa reusesc sa stau treaz pana la 10 dupa mort de somn sa ajung in pat si sa nu reusesc sa adorm pentru 5 orexd

| onneshhott a răspuns (pentru Veverita229):

Ar fi bine sa reusesti deci :
SUCCES!
P.S cu CS scapi de plictiseala.

| Veverita229 a răspuns (pentru onneshhott):

Da stiu laughing esti sigur ca daca nu am dormit 2 zile nu o sa imi trebuiasca mai multe ore de somn?

| onneshhott a răspuns (pentru Veverita229):

O sa dormi maxim 10 ore mie asa mi se intampla gen ma culc la 10 seara ( cad mort de oboseala ) si ma trezesc pe la 8-9 dimineata si apoi o sa iti revii gen seara o sa fii obosit.
isa daca nu functioneaza iti recomand sa contactezi un docto pentru ca s-ar putea sa ai insomnie.

| Skiller1997 a răspuns:

Caută informații pe sfântul Google despre alimentația sănătoasă Low-carb (dieta hipocalirică). Dulciuri se pot prepara cu făinuri fara gluten, proteine, îndulcitori, zahăr de ștevie sau eritrit etc. Eu am ținut aceasta dieta și am slăbit 7 kg in 2 luni doar cu jogging, fără o zi de sală. Totul depinde de fiecare corp, cate arderi de calorii are per zi. Cu dieta asta nu te înfometezi deloc. Îți calculezi cate calorii trebuie sa consumi în prima săptămână, apoi mai scăzută pentru a slăbi mai mult. httporii.oneden.com/calculator-calorii/
Eu am inceput de la 1700-1900 calorii pe zi prima săptămână, apoi am redus la 1400-1500 și ajunsesem la 1000-1200. Există aplicații unde îți planifici meniul pe zi, îți poți face propriul meniu cu ceea ce-ți place și dacă te ții de el, vei avea randament si cat mai multa miscare pritene la munca nu la intins mana.

| Veverita229 a răspuns (pentru Skiller1997):

Si ce legatura are cu somnu? fac sala de 8 luni si scopu meu e sa fac masa nu sa pierd greutate incerc sa mentin mai sus de 2500 colorii