| jolie_3446 a întrebat:

De ce nu este bine sa dormi pe burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Se spune ca atunci cand dormim pe burta ne odihnim cu adevarat. Aceasta, datorita pozitiei pe care o ia corpul in timpul somnului. Specialistii au ajuns la concluzia ca persoanele care doresc sa se bucure de o odihna totala nu trebuie sub nici o forma sa se culce cu stomacul plin. E indicat sa mancati cu cel putin doua ore inainte de a va baga in pat. in general, procesul de digestie solicita organismul si-l impiedica sa se relaxeze. O alta problema este dormitul pe partea stanga. Adesea cand va treziti dimineata si va simtiti obosita, constatati ca ati "petrecut noaptea" pe partea stanga. Explicatia senzatiei de extenuare consta in presarea inimii pe timpul noptii. Tocmai de aceea s-a ajuns la concluzia ca dormitul pe burta ajuta la relaxarea corpului, iar dimineata, la trezire, va veti simti complet revigorata.
www.egirl.ro/stiri/20050522/8/stire.html

Foarte mulţi oameni dorm pe burtă. "Această poziţie de somn arată întoarcerea către sine, înclinarea către instrospecţie a persoanei respective. Ea este retrasă din exterior şi îşi îndreaptă atenţia către sine inclusiv în timpul somnului. Unele persoane care urmează şedinţe de psihoterapie constată la un moment dat că dorm pe burtă. Asta arată că lucrează cu ele însele chiar şi în timp ce dorm", spune psihologul Ştefania Niţă. Dormitul pe burtă facilitează deschiderea către cunoaşterea şi înţelegerea trăirilor avute în timpul zilei. Totodată, invită la posibilitatea de a reţine visele şi de a descifra semnificaţia acestora.
Această poziţie în timpul somnului mai indică o stare de iubire. Persoanele îndrăgostite au tendinţa de a dormi pe burtă.
Dormitul pe burtă este poziţia de creştere şi dezvoltare a copiilor de la naştere până la 4-5 ani. În orice caz, cei care dorm pe burtă – copii sau adulţi – au un somn odihnitor, profund şi liniştit.
sanatate.jurnalul.ro/articole/114288/somnul-iti-spune-cine-esti.html

Daca dormiti pe burta poate fi afectat spatele. Daca nu puteti dormi in alta pozitie, micsorati tensiunea creata asupra spatelui prin plasarea unei perne sub pelvis si partea inferioara a abdomenului. Utilizati o perna si pentru a sustine gatul. Daca se creaza o tensiune asupra gatului, incercati sa dormiti fara perna de sub cap. Aceasta pozitie poate fi benefica in cazul in care aveti o boala degenerativa sau o hernie de disc in portiunea centrala a coloanei vertebrale.
...te_32.html

| angelBlack00 a răspuns (pentru rael):

Si daca dormi pe burta inima nu se preseaza in timpul noptii?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cica: se amesteca stomacul plin si dauneaza digestiei.
Dar, totodata, am auzit si ca nu este indicat sa mananci mult diseara si nu dupa ora 18, sa n-ai stomacul plin la noapte. In acest caz cred ca nu este chiar asa de daunator, deoarece burta-i aproape goala! big grin

| devine a răspuns:

Pai cand dormi pe burta (mai ales daca este patul moale, dar e valabil si pentru paturile tari), evident intestinele, datorita fortei gravitationale, au tendinta sa se lase in jos, daca esti femeie mai e si problema sanilor si uite asa se curbeaza coloana. Cei care au probleme cu coloana (gen lordoza = curbarea coloanei 'inspre fata' ) se pot trezi cu dureri de spate etc, si atunci este recoamndat sa doarma cu o pernuta f subtire sub burta ca sa se mai ridice putin abdomenul si sa nu se mai curbese atat de mult coloana. Eu am incercat si merge. E cam incomod la inceput, dar decat sa stai cu dureri...pe mine am durea rau spatele dimineata.

| LuS[z] a răspuns:

Cine a spus asta? Eu dorm pe burta sau pe spate sau pe o parte depinde...dormitul inseamna relaxare si daca tu dormi bine intr-un anume mod, iar altul in alt fel e problema lui! Doar nu vei schimba tu modul in care dormi pentru ca cineva zice ca nu e bine asa!

| jolie_3446 explică:

Ma intereseaza ce efecte are acest lucru asupra gatului, coloanei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... dorm pe burta si dimineata cand ma trezesc si merg la baie ma intalnesc cu alt personaj decat cel cu care sunt obisnuit in timpul zilei. Pentru mine numai in pozitia asta ma odihnesc. Deci asa cum zic si altii, dauneaza tenului, insa consider ca in pozitia asta creierul se oxigeneaza mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorm pr burta din copilarie si ma odihnesc super. Unica problema este ca in cazul in care patul este moale adica se lasa in jos dimineata strasnic ma doare spatele!