| gingergirl1 a întrebat:

De ce nu e bine sa dormi pe burta? Poate afecta coloana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

+ pe langa tot ce sa zis supui si organele interne la o presiune mai mare decat in alte pozitii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun cat se poate de scurt:
Pentru ca gatul sta sucit.
Pentru ca nervi.
Si pentru ca durere de spate.

| VladyXR a răspuns:

Ti-ai raspuns la intrebare :
"Poate afecta coloana"

| Admunssen a răspuns (pentru VladyXR):

Prin somn nu realizezi in ce pozitie dormi. Asa ca raspunsul tau e fals.

| VladyXR a răspuns (pentru Admunssen):

Dormitul pe burta
Desi dormitul pe burta poate reduce uneori din durerile de spate, in timp, acesta ese cel mai prost obicei pe care il poti avea, sustin cercetatorii care au facut studiul. Acestia spun ca dormitul pe burta aduce cele mai mari riscuri. Specialistul Jonathan FitzGordon spune: "Dormitul pe burta pune o presiune mare pe organele interne si tine coloana intr-o pozitie nu tocmai corecta. De asemenea, gatul va sta intotdeauna intors, ceea ce face ca alinierea cu sira spinarii sa fie complet incorecta. Mai mult, presiunea pusa pe nervi va cauza diverse 'intepaturi' care pot afecta somnul.
Te rog nimic nu e fals.

| Admunssen a răspuns:

Nu este nici un pericol sa dormi pe burta. Oricum, dupa ce ai adormit, nu mai poti controla pozitia decat daca te legi inainte de asta. happy