| anonim_4396 a întrebat:

De ce o persoana se naște introvertita? Tocmai 'ea 'din toată familia? O persoana care e tăcută poate deveni sociabila? Sau asa rămâne? Ce părere aveți despre oamenii tăcuți? Voi cum sunteți? Un băiat introvertit cu ce fata s-ar potrivi? Oare dacă nu mai eram introvertit mai dezvoltam anxietate sociala? Mie mi se pare un blestem sa fii tacut, când toți sunt vorbareti, am momente când sunt imprevizibil dar în general sunt tăcut, oamenii tacuti sunt percepuți ca fiind plictisitori, nu sunt în centrul atenției, cum sa ma împac cu ideea asta?
De 2 ori am tras ierbica și chiar eu eram cel mai vorbaret, one show man, nu mai tăceam din gura, cum e posibil asa ceva? Imi dădea personalitate, mi se rupea de părerea celor din jur și parca eram alt om. Care e explicația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O sa-ti raspund la fiecare intrebare pe rand:

Prima varianta, o persoana se naste introvertita ca are gene care dau asa ceva, nu conteaza ca nu are in familie asa ceva.
Varianta doi e cand devine tacut dupa un timp din motive psihologice, din traume.

La varianta genetica asa va ramane, nu va deveni niciodata extrovertit.
La varianta psihologica problema se rezolva dupa rezolvarea problemei la psiholog.

Nu am o parere proasta despre oamenii tacuti, sunt okey si ei.
Eu sunt extrovertit si foarte sociabil.

Un introvertit se va potrivi tot cu o introvertita pentru ca aia il intelege, si la randul ei nici ea nu s-ar intelege cu extrovertiti.

Te impaci cu ideea ca esti tacut, cum adica cum sa te impaci cu asta? Accepti asta si gata, iti vezi de viata asa.

Explicatia este ca dupa ierbica nu mai aveai inhibitii, reactiile chimice din creier se modificau si de aia aveai starea aia. Nu se prea cunoaste mecanismul. Uite ca e posibil asa ceva, daca te joci cu reactiile din creier, poti face multe.
Introvertirea poate sa vina si din depresie, dar aia nu punem la socoteala ca se rezolva dupa ce se trateaza depresia.

Si oamenii extrovertiti sunt considerati plictisitori daca nu se hahaiesc si nu se prostesc, de ex daca discuta chestii mai inteligente, cica plictisesc, asta apropo de minciuna ca femeile apreciaza inteligenta, o apreciaza pe dracu.
Aia introvertiti sunt plictisitori ca nu zic mai nimic, dar tot la hahaiala si prosteala se ajunge, adica ca nu fac asta ca si ceilalti.
De fapt ambele categorii par plictisitori din acelasi motiv.

Cam asta e tot.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu mai aveam inhibiții dar eram mai inteligent, vorbeam altfel, eram foarte funny și vorbaret,la ce anxietate urata am cred ca m-ar ajuta mai mult decât pastilele dar tot as simți frica aia nejustificata in public și dacă as trage fac pariu! De anxietatea asta sociala am ajuns la concluzia ca doar prin suicid s rezolva, mai are omul anxietate sociala dar a mea e horror,se manifesta nasol fizic, nu știu dacă voi mai scapa de asa ceva vreodată, am rezistenta la orice tratament anxiolitic,nu mai știu ce sa fac sa scap măcar de acel tremur în public, când vorbesc cu cineva, sau cunosc o persoana noua,avem niște medici de cacao, sau poate un psihoterapeut ar fi mai util, dar nu vrei sa îți imaginezi ce horror se manifesta, mi o stricat imaginea în societate, în zona, poate un neuropsihiatru m-ar ajuta, cine știe ce naibii am, simt uneori ca ma arde în spatele capului pe lângă durere, ma gândesc ca o fi de la anxietate, dar tot odată daca nu mi o afectat creierul anxietatea asta grava

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mai bine iau toată viata iarba decât sa fiu tăcut, nu ma pot accepta, când vad ca alții vorbesc mult, fac fetele sa rada, sunt în centrul atenției, fetele nu sunt atrase de oamenii tacuti, ii considera plictisitori, respingători asa ca mi greu sa ma împac cu asa ceva, dar sunt imprevizibil asta mi norocul dar uite ca nu ma lasă să trăiesc anxietatea asta, culmea e ca depresia care o am de mulți mai mulți ani s-a ameliorat dar anxietatea sociala nu, care o am de 4 ani fata de mulți mai mulți de când am depresia. Mai înțelege naibii mecanismele astea, doctorii sunt praf, un sfat bun nu am primit de la psihiatru cum sa gestionez tremurul ala.

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Mosotti):

Cred că faceți niste confuzii toți aici.
Introvertitul își ia energia din timpul petrecut singur, făcând activități individuale. Asta nu înseamnă că nu poate fi sociabil, că e tăcut și alte baliverne, înseamnă doar că are mai puțină energie pentru asta și o să devină ușor de iritat de vorbărie inutila, așa că se retrage mai repede din cercuri sociale.
Extrovertitul cu cât sta mai mult între oameni e mai energic.
Nu vad de ce ar fi introvertiții plictisitori, eu sunt super introvertita, dar sunt și sufletul petrecerii între prieteni și când am nevoie, mă descurc foarte bine in situații sociale.
Introvertit nu înseamnă timid, inhibat, și ce ați mai sugerat voi.
Înseamnă mai orientat spre sine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca erai mai inteligent si mai funny si vorbaret.
Nu mai bine iei toata viata iarba ca dai de altele, devii dependent si nu o sa-si mai faca efectul si iti va trebui din ce in ce mai multa, pai acu 10 ani era 60 lei gramul, acu nu stiu cat mai e.

S-a ameliorat depresia si f bine, dar anxietatea e nasoala, eu sincer prefer depresia decat anxietatea, anxietatea ma terifiaza!
Asa cu o tristete o mai duc totusi.
Deci te inteleg f bine.

Doctorii astia sunt, ei dau tratamente si atat, o sa-ti zica ca tratata anxietatea o sa treaca tot, e corect, insa la tine n-au mers tratamentele.

| Mosotti a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Pai daca se retrage mai repede din cercuri sociale inseamna ca nu e prea sociabil, asta e clar.
Nu am zis eu ca is plictisitori, nu eu personal, eu am zis ce se zice.

Ce am gasit:

"Introvertiții nu se simt confortabil să vorbească cu persoane pe care nu le cunosc prea bine și tocmai de aceea preferă să petreacă mai mult timp singuri".
Dar daca discuta cu persoane cunoscute poate fi altfel situatia.

"Dacă un introvertit se alătură unei discuții sau dezbateri, cel mai probabil va alege să se exprime prin scris și în mod anonim, pentru a avea timpul necesar să se gândească bine la ceea ce vrea să transmită."

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și ce ar trebui sa fac dacă n-au mers tratamentele? Da, depresia e puțin ameliorata, am luat xanax și vad ca mi putin mai bine

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui totusi sa incerci si la un psiholog sa vedem.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,o sa merg la psiholog, azi vad ca am ieșit în oraș, dar am făcut și multe exerciții de respirație, eu nu știu dacă avea cineva curajul sa iasă afara dacă avea o anxietate asa de horror sociala, uneori ma întreb dacă nu sunt inuman cat pot sa lupt cu atâtea de unul singur fără sa primesc sprijin de la nimeni, sunt singur împotriva tuturor

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Mult sport. Stretching. Meditație (ai pe YouTube ghiduri pentru anxietate).

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu sunt prea sociabil, dar azi am vorbit cu cineva o ora jumate la tel neîntreruptlaughing cand în jurul meu se afla persoane pe care nu le înghit nu mai îmi vine deloc sa socializez cu nimic, imi ia parca toată energia cum sa fac sa scap de chestia asta? Ca nu ma pot preface de dragul altora ca plac acele persoane

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai f bine ca o sa mergi la psiholog, sa o faci cat mai repede.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai intrebat de multe ori cum sa scapi de asta si ti-am explicat ce si cum.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sa vedem acum... acum mi s-o schimbat tratamentul, pana acum luam o pastila de serlift, și doua pastile de coaxil, și xanax, peste câteva zile o sa iau doua pastile serlift pe zi, doua coaxil si jumate de xanax, poate chiar un sfert. Nu prea ai cum sa scapi asa ușor, la neurotransmitatori e problema, și eu am rezistenta la anxiolitice, e psihologica buba provenita de la o trauma cu un gipsan pe care daca îl prind îl cimentez fără nici cea mai mica mila

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vedem daca noul trat merge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea îmi place sa joc roluri, și ca să fi vorbaret trebuie sa ai abilități sociale. Eu am avut o depresie crunta care m-a izolat, asa ca nu prea pot deveni vorbaret asa ușor, ca să fi vorbaret trebuie sa fi implicat in unele acțiuni care implică socializare și acumulare de cunoștințe, de idei,eu fiind izolat, stand singur mereu am pierdut foarte multe chestii, asa ca daca ești un singuratic și nu ești implicat în anturaje, într-un colectiv nu e asa ușor sa devii sociabil dacă nu ai ce relata. Acum am scăpat de un drac, am dat de alt drac, mi sa ameliorat depresia dar agravat anxietatea sociala. De aia spun, când luasem weed îmi mergea incredibil de bine mintea, la capacitate maxima, depresia era dead și anxietatea, din cel mai tăcut om devenise cel cu cea mai smechera personalitate, ce a reușit sa facă "maria" în acel moment nu pot explica, dar eram alt om

| MotanulAlbastru a răspuns:

Tu nu ești introvertit. Ești traumatizat. Inhibat.

Tu nu ești tăcut pentru că ești o fire contemplativă, detașată, care prefera sa observe, ci pentru că ești nesigur pe inteligenta și cunoștințele tale, îți e frica sa nu spui prostii și sa te faci de ras.

De asta ești și expansiv când fumezi.

Pentru că nu ești natural. Te inhiba frica și iarbă o relaxează și îți permite să fii tu însuți.

Oamenii pot avea și trăsături mixte. Nu neapărat să pice intr-o extrema. Tu probabil provii dintr-un mediu aiurea care ți-a pus piedici în dezvoltare. Personal, cred că orice se poate învăța. Dar e greu.

Eu de exemplu sunt introvertita ca tata, dar pot fi super extrovertita ca mama când am nevoie. Daca am energia necesara.

Și contextul contează, deci daca mediul te inhiba, schimba-l.

Dar tu nu o făceai drogata pe una aici nonstop? Sau bețiva? Acum te-ai dat pe ierbica? Haha.

| anonim_4396 explică (pentru MotanulAlbastru):

De mult am tras,de atunci nu am mai făcut-o. Eee,mă enervase,nu am nimic cu cei care au vicii dar sunt ok ca oameni.
Da,sunt nesigur pe inteligenta mea asa este,nu ma consider deloc inteligent, și da, mediul chiar mi-o pus multe piedici, părinți care consumau alcool abuziv și se băteau des,se certau. Pe lângă asta am mai avut o problema cu niște cocalari care acum mi-o declanșat o anxietate sociala de care vad ca nu mai scap, care se manifesta fizic prin tremur în public și care ma afectează serios psihic având în vedere ca mulți au observat și e posibil sa ma considere cu cabina,efectiv nu pot controla acel tremur în public,nu știu de ce simt emotiile alea puternice/frica nejustificata în public, că nu are nimeni nimic cu mine, unii au observat și începeau sa rada când treceau pe lângă mine,ma simt foarte nașpa, nu știu dacă mai scap de anxietatea asta. Dacă as scăpa poate as fi altfel, văd că nu ajuta tratamentele, nimic nu ajuta sa scap de fobia asta, cred ca doar prin suicid scap de ea. Dacă as scăpa de tremurul acela provocat de anxietate as putea fi eu insumi, dar uneori ma forțez sa nu se observe, deci îți dai seama ce ma chinuie si ce viata am ajuns sa am

| anonim_4396 explică (pentru MotanulAlbastru):

Cine ești? Vad ca ma cunoști puțin? happy

| Ella66 a răspuns:

Nu se nasc introvertiti. Toata lumea incepe sa aiba schimbari pe parcursul vietii din diferite cauze. Dar poti scapa de asta oricum

| anonim_4396 explică (pentru Ella66):

Cum pot scăpa de asta? Fără weed desigurhee hee

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e varianta genetica nu scapi de introverteala.
Daca e varianta cauzei psihologice sau psihiatrice poti scapa daca tratezi problema.

| Mosotti a răspuns (pentru Ella66):

Se pot si naste introvertiti, cum nu? Si daca e asa, cucu, nu pot sa scape de asta daca genetic asa sunt.
Varianta cu schimbarile duce la ce zici tu, poti sa scapi de asta odata ce rezolvi cauza care a dus la introverteala.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa este