| anonim_4396 a întrebat:

1.Cum îmi pot dezvolta abilitățile de comunicare?

2 Care sunt cele mai eficiente suplimente pentru memorie și concentrare? Și pentru energie?

3. Un om tăcut poate deveni foarte vorbăreț? Sau va rămâne tăcut, introvertit toată viața?

4. Cum pot fi plăcut de oameni fiind mai tăcut? De ce nimeni nu apreciază un om care câteodată e mai tăcut? Toți sunt atrași de oamenii foarte vorbăreți dar multi discuta chestii cliseice, nimic wow, alții vb aiureli și majoritatea minciuni cu toate astea sunt plăcuti de oameni deși mulți am sesizat că sunt papagali, adică fapte mai puține, vorbe multe!

11 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Sincer eu cred că ai abilități de comunicare, la un moment dat ai zis că ai fost olimpic la englez și un om olimpic intodeauna are niste skilluri de comunicare.Dar anumite evenimente din viața ta ți-au scăzut încrederea în tine și ți-ai pierdut acele abilități care te ajutau in trecut.
Un om tăcut poate deveni vorbăreț daca sta pe lângă oamenii potriviți sau este integrat într-un colectiv care nu este nociv pentru el.De asemenea un om tăcut daca face ce ii place in viata sau este implicat într-un domeniu care îi place va deveni mai vorbăreț.
Bineînțeles un om tăcut nu va ajunge niciodată să fie la fel de vorbăreț precum un extrovert dar dacă evoluează într-un mediu potrivit in care poate sa își folosească calitățile și abilitățile el va depăși bariera psihologică și va deveni un vorbăreț plăcut.
Din păcate oamenii tăcuți nu au fost niciodată apreciați și intodeauna au fost marginalizați în societate fiind considerați niste ciudați.Si asta e mare păcat fiindca mulți oameni tăcuți au potențial și pot realiza lucruri minunate în viața.
Daca ești introvert și vrei sa fii apreciat de oameni trebuie sa te folosești de cunoștințele și abilitatile tale și să te perfecționezi într-un domeniu care îți place.
Să îți puțin situația mea din trecut.Si eu eram praf la socializare dar eram bun la școală la istorie și geografie și deși se făcea mișto de mine că eram mai ciudatel totuși eram apreciat că dețineam cunoștințe de cultura generala și treptat am scăpat de bullying deoarece învățăm bine pentru școală.
Lumea nu apreciază oamenii introvertiți dar sunt unii oameni care apreciază oamenii tăcuți care tac și fac.
Deși ești dependent de păcănele și ai temperament ușor irascibil eu zic că nu ești pierdut.
Din întrebările pe care le pui pe TPU și răspunsurile care le dai ești un om cu intelect foarte bun dar care din cauza unor evenimente nefericită te-ai pierdut pe parcurs.
Sfatul e sa lucrezi până în vară apoi sa dai la facultatea de engleza(că tot ai fost olimpic) sau psihologie(ai zis odată că ești atras de psihologie)sau orice alta facultate care ți se potrivește.
Tine minte un om introvertit și extrem de tacut e ca o floare ofilită dar dacă este într-un mediu potrivit pentru el va înflori în toată frumusețea lui.
Și asta trebuie sa faci și tu, să îți găsești un domeniu care îți place și să te perfecționezi in el.
Eventual ai putea lua în considerare sa te muti din oraș daca toată lumea se uita urat la tine.

| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Mersi bro. Da, am fost de 2 ori olimpic fara sa fi învățat o iota la engleza,cum am reușit habar nu am,cert e că acum sunt praf la engleza. Da,mă atrage psihologia extrem de mult dar nu știu cât mai pot lupta fiindcă prea multa lume ma urăște fara a mă cunoaște,viața fără părinți numai are sens,iar în familie nu mai am drag pe nimeni.
Da,mă gândesc mereu să plec,dar nu știu unde că nu cunosc pe nimeni,și nu prea am încredere în oameni sa merg la necunoscuți
Da,se vede că ești un tip foarte inteligent,putini ca tine pe aici, tu ar trebui sa fi idolatrizat de femei la ce raspunsuri wow dai pe aici și ce gândire ai, dar parașutele prefera băieții răi, cocalarii nu băieții cuminți, e o chestie care nu o putem controla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo! Ai dat un răspuns excelent! Da,sunt marginalizați și ridiculizați,dar mulți sunt prosti și uita că omul tăcut e letal daca îl socoti din sărite,asta îți face felul cum nici nu îți imaginezi. Eu nu sunt chiar așa de tăcut,am momente când încep să vorbesc nu mai mă opresc, la mine anxietatea și depresia e problema.
Psihopatii sunt cei mai tari la faza cu socializarea, sunt șarmanți, ăștia sunt cei mai periculoși că dețin arta conversației la nivel de capodopera, și când ți lumea mai dragă te executa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când mi-ai trimis acel pm și spuneai "eu mă ucid' te refereai la acel cont nu la tine,acum am înțeles,ești bandit,știam oricum că nu ai tupeu, tu ai nevoie de atenție constanta și de afecțiune, intelegere așa poți să îți revii ( nu complet), dar trăim în România, aici nu o sa te faci bine că sunt alții mai nebuni că tine care aparent par oameni foarte ok

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Te naști alfa nu devi.

~Shaorma Sensei -_-

| anonim_4396 explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Sunt alfa dar anxietatea și depresia îmi stau in cale, sunt un tip foarte liniștit dar extrem de periculos când mă enervez, sar ușor la bătaie și când dau nu mai mă opresc. I-aș bate pe mulți dar sunt singur, oricum cu bunătatea într-o țară de cocalari nu impresionezi, iar România este o tara plină de cocalari și maneliști. De 17 ani lupt cu depresia nu ți se pare că sunt alfa? Ști ce înseamnă doar 3 luni de depresie? Iadul pe pământ, imagineaza-ti 17 ani, trebuie sa fi foarte puternic psihic sa luați atâta amar de timp, și din câte știu la bătaie nimeni nu a avut tupeu sa se bata 1 la 1 cu mine, s-au pus mai mulți au știut că îi pun la respect ciorile!
E adevărat că ma făcut terci depresia, dar cine poate lupta cu așa ceva? Am incercat ogrămadă de tratamente și nu trece nici depresia nici anxietatea socială. Cu toate astea eu îmi cunosc potențialul și îmi e milă de cel care mă va scoate din sărite. Am agresivitate a totul eu nu sunt beta eu sunt o victimă a depresiei și a anxietății dar rămân tare pe poziție în continuare, dar nu asta e problema că eu nu am nimic cu nimeni daca nu mă deranjează, comunicarea e problema, sau nu găsesc persoane compatibile cu mine

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

sad nu am cuvinte sincer îți spun frate cu Adevărat din toată inima și tot sufletul am citi tot ce mi-ai spus și chiar ești puternic cu Adevărat ca faci față la toate astea și în continuare lupți cu toate

| anonim_4396 explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Da,și părinți morți,și dușmani cu zecile,și familie care nu mă susține deloc, și bârfitorii in zona, și multe probleme și nu mă afund in băutură și droguri, țin în mine toată suferință sunt singur împotriva tuturor și cu toate astea eu ajut lumea și pe tiktok cu sfaturi despre anxietate și depresie, pe toți i-am ajutat cu sfaturi utile dar eu niciodată nu am primit o vorbă de doamne ajuta. Doar Dumnezeu îmi dă putere să lupt cu atâtea probleme și să am asa ambiție de a nu îmi pune capăt

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu frate nu face asa ceva Niciodată nu face prostia asta Niciodată să-ți pui capăt asta nu este soluția nu asta trebuie sa fie soluția la nimic absolut nimic Dumnezeu îți spun eu frate cu toată inima și sincer cu Adevărat din toată inima mea Dumnezeu ElExistăElVedeElStiElVedeElAude durea ta cu Adevărat crede-mă frate așa este chiar știe vei vedea vei trăi ziua în care se va sfârșit suferința ta în tăcere și nu o sa mai ai nicio problemă ai sa vezi fratele meu te implor eu te rog eu cu toată inima mea și tot sufletul meu nu ceda frate nu te lăsa bătut frate luptă fratele meu ai grija de tine te rog eu frumos și nu te lăsa frate bautu Niciodată

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu stau rău cu nervii, asta e, nu te pot ajuta prea mult că și eu am anxietate și nu am mai scăpat

| VasileRapidistu13 a răspuns:

1 n am idee 2. gingko biloba, 3 poți să schimbi dar slabe șanse in totalitate dar poți să fii mai vorbăreț, 4. Fa complimente dar evident că diferă de la caz la caz, evident că dacă dai complimente oamenilor nu e obligatoriu sa te aprecieze