| bnj a întrebat:

De ce oare tot ce este "sanatos" din magazine are un gust de iti vine sa fugi? Credeti ca oamenii sunt descurajati sa manance "sanatos" din cauza asta?
In copilarie, in verile petrecute la tara am descoperit ca tot ce este sanatos este si foarte gustos... Inclusiv caisele verzi mancate cu sare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu e neaparat o regula. Poti sa mananci sanatos si mancarea sa aiba gust bun. Ideea e sa nu faci excese. Stiu ca majoritatea lucrurilor care au gust bun sunt daunatoare dar nu e chiar o regula.

| arrriadna a răspuns:

Legumele, fructele, puii din hipermarketuri intra la categoria "productie de masa". Si nu sunt sanatoase deloc(vezi documentarul food inc.). Asadar. tu vorbesti de mancarurile eco? Cine naiba ia asa ceva?! Uite, aerul e poluat, apa e poluata si deja nici nu mai depinde de restul.
Ai dreptate, norocul nostru ca suntem "inapoiati"! Caisele noastre inca au gust, ceapa e ceapa. Dar nu poti manca exclusiv din productia "lu' mamaie si tataie", asadar, tot ce ne ramane de facut este sa fim pe cat posibil atenti- si-atat.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca in gustul si in aspectul de "a mai fost mancat o data" sta "sanatatea" acestor alimente. Cu cat mananci mai putin, cu atat esti mai sanatos
Am, uneori, senzatia ca a devenit o moda acum sa mananci sanatos.
Dar, stau si ma gandesc la generatia mea. Suntem cei care am crescut/trait/supravietuit cu salam de soia, cu nechezol si cu naiba mai stie ce alte minuni am mai mancat. Avem niste obiceiuri alimentare si niste traditii culinare.
Eu n-am avut niciodata furnizori la tara. Cumpar oua, carne, legume de la supermarket. Si am un stomac de strut. La 48 de ani pot manca orice si oricat, fara probleme. Nici macar nu ma ingras.
Chiar nu pricep de ce ar trebui sa fiu obligata sa platesc o mica avere pentru a manca niste chestii neidentificabile, care nu-mi spun nimic. Poate doar ca sa-mi prelungesc viata cu inca 2-3 ani si sa-i dau peste cap statisticile micului Boc in privinta sperantei de viata?

| Roby67 a răspuns:

La intrebarea asta nu pot sa iti dau din pacate un raspuns, dar iti spun parerea mea:
Eu sunt sigur ca tot ceea ce se vinde prin magazine, cu multa reclama, nu are absolut nimic de a face cu gustul, ci numai cu veniturile celor care reprezinta marfa aceea.
Noi traim din pacate intr-o societate in care se spune ca tot ce este "gustos" este "nesanatos". Eu mananc spre exemplu o tocana de cartofi cu carne afumata si cum spune doctorul, sunt sanatos la 42 de ani. Asa ca fiecare trebuie sa faca cum crede el mai bine.

| Black a răspuns:

La tara... mancarea e sanatoasa si naturala, in schimb la magazin nu e sanatoasa, ci "mai sanatoasa" iar asta nu inseamna ca e si naturala...
Si eu ador caisele verzi :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal ca in magazin nu e sanatos nimic, fiindca produsele de acolo si am observat ca te referi la fructe, sunt crescute fortat in sere, pe cand cele de la tara au acelasi gust delicios. DA, eu cred ca oamenii de aceea nu prea consuma alimente "sanatoase", fiindca cele din magazin nu sunt sanatoase.