| king5151 a întrebat:

De ce respir mai greu dupa ce beau un energizant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Probabil pentru ca se midifica parametri in circulatie, in chestiile fiziologice, ca urmare se cere mai mult oxigen, asa ca ai putea sa respiri mai rapid, nu mai greu.La fel unia daca beau cafea sau energizant incep sa tremure,deci aceste substante modifica ceva functii,in organism,pe o perioada scurta, influenteaza anumite functii, le maresc ritmul, intensitatea bla bla.

Nu stiu daca respiri mai greu, sa respiri mai greu inseamna ca aerul inspirat nu este preluat de plamini, nu cred ca se intampla asa ceva.Se intampla daca aerul este foarte rece sau foarte fierbinte,atunci nu se poate lipi de plamani si ai senzatia aia de sufocare,de respirat greu.
Daca mai folosesti, inainte sau in timpul cand bei, maninca si ceva, un covrig, o gogoasa ceva si vezi ce se intampla.
Eu de regula nu beau cafea, iar daca cumva o faceam ma lua asa usor un tremurat.Asta daca nu mincam nimic.Cind am folosit si energizant la fel se intampla,apoi luam o gogoasa mica si am vazut ca nu mai se intampla asa.

Nu beau nici energizante regulat,beau asa cand si cand,dar acum din ce am observat pot bea fara sa maninc nimic si nu mai ma cu de nici unele.
Daca bei sa zic regulat cafea,energizant,organismul se poate in timp sa se obisnuiasca si sa contracareze efectele alea ce le simt unia,sau ce so intampla la nivel fiziologic in organism.

Cind folosesrti ceva ce organismul na mai experimentat,banui ca lasa sa treaca alea mai departe,il ia asa pe nepragatite,apoi daca se mai intampla,atunci nu mai doarme laughing
Exact ca si la alcool,daca bei alcool din an in paste, te ametesti si de la o juma de bere, eu asa eram, asa si sunt. Daca as bea zilnic bere sa zic, atunci oranismul ar fi pregatit sa lucrreze si nu mas ameti de la o bere.

Este ceva de genul cum fac sportivii incalzirea aia laughing fara incalzire ar putea muschii, ligamente etc sa pateasca chestii neplacute.

| aXy99 a răspuns:

Nu prea are sens. Nici apa, nici zaharul si nici cofeina nu iti afecteaza respiratia. Esti sigur ca nu e doar in capul tau?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate bei foarte repede si dureaza pana "iti tragi sufletul" rolling on the floor

| MrAM a răspuns:

Pentru ca nu bei doua energizante. Daca beai doua, aveai mai multa energie si respirai mai usor.

Răspuns utilizator avertizat