| friday a întrebat:

De ce se spune ca daca bei multa apa plata, slabesti?
Care sunt beneficiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

In primul rand este bine de stiut ca organismul nostru este compus din circa 80% apa. De aceea este atat de important. Iar in al doilea rand, in ceea ce priveste slabitul, apa elimina toxinele din organism si mai mult decat atat previne retentia de apa in tesuturi. Acest lucru se intampla deoarece in momentul in care organismul simte ca nu primeste suficiente lichide, el ca si mecanism de aparare face depozite, care sunt extrem de inestetice. Este una din cauzele celulitei si a pielii uscate (deshidratatea pielii). O zi buna.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Este foarte important sa consumi cel putin 2 litri de lichide pe zi. dintre care cel putin 1 lintru sa fie apa plata. Este foarte benefica.
Gbu :]

| Gandacelu a răspuns:

Daca bei lichide (apa si ceaiurile fara zahar/indulcitori sunt recomandata) iti curata organismul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca in loc sa mananci iti umpli stomacul cu apa.
Plus ca, de multe ori, oamenii nu diferentiaza senzatia de sete fata de cea de foame si atunci mananca, chiar daca ei de fapt ar trebui sa bea apa.
Oricum mai mult de 2 litri de apa pe zi n-are rost sa te forteti sa bei ( si chiar si 2 litri sunt extrem de multi).

| dana9009 a răspuns:

Poti adauga putina zeama de lamaie in apa, pentru ca, ajunsa in organism, lamaia (zeama/suc de lamaie) are efect alcalin si energizant (nu acid, cum te-ai fi gandit).

Trebuie sa bei multa apa, pentru ca in felul asta ajuti corpul sa isi elimine mai bine si mai usor propriile deseuri.

Este e unul dintre cele mai importante lucruri pentru a fi sanatos si suplu.

Daca iti este greu sa bei 2l de apa pe zi, atunci pune apa intr-o sticla de 2l sau 2, 5 l si tine-o tot timpul langa tine (mai ales cand esti acasa) si pur si simplu bea putin si des, nu rar si mult.

O sa iti fie mai usor asa. Este doar un obicei. Pentru a crea acest nou obicei, comporta-te in felul asta minim 15 zile.