| Millis a întrebat:

De ce simt ca mor? Sufar de constipatie cronica si nu cred ca o sa ma vindec vreodata, dupa ce fac mi-e mult prea frica sa mai fac dupa, si trec vreo 2 saptamani, poate chiar 3, simt ca pe dinauntru incep sa mor, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 14 ani copiii au adesea tendinta sa exagereze suferintele si sa creada ca lumea se invarte in jurul lor, iar moartea este solutia celor mai banale probleme. Pe masura ce cresti, inveti ca viata este o mare valoare si trebuie sa o respecti.
Intorcandu-te la problema cu constipatia: nu te vei vindeca, dar iti poti ameliora mult problemele consumand suficiente lichide (3 litri pe zi macar), mancand fructe si legume proaspete de 2-3 ori pe zi, mancand numai paine cu fibre (de preferat facuta de tine in casa, din faina mai putin rafinata la care sa adaugi tarate cumparate din piata) si facand cat mai mult sport pe zi. Evita sa stai in cursul zilei, renunta la televizor si la calculator si fii foarte activa, stai pe scaun numai la scoala si cand iti faci temele, in restul timpului fa activitate fizica, misca-te fiindca te va ajuta enorm

| fabiola a răspuns:

Totul tine de alimentatie si daca la inceput ti se pare greu,cu timpul devine obisnuinta! Consuma alimente bogate in fibre,consuma lichide suficiente(ceaiuri de sunatoare, apa plata cu tarate, dimineata pe stomacul gol), cereale integrale la micul dejun, paine facuta in casa cu tarate de orz si seminte de in! Nu uita de miscare zilnica! Gasesti pe blogul meu mai multe sfaturi in acest sens:http://blogsanatate.blogspot.ro/2012/02/paine-cu-fibre.html

| EvangelineLovin a răspuns:

Ia un laxativ.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna ca să ai scaun normal (caca) bea zilnic o cană cu ceai depurativ fierbinte, ăla reglează scaunul, si ti o spun din proprie experientă. Văd că ceilalti i si bat joc de tine.Nu este normal să faci la 2 săptămîni treaba mare. Asta trebuie făcută zilnic. Multă sănătate.

| IoanaGabe a răspuns:

Nai ce sa faci!
Nu poti fugi de moarte...

| Millis explică (pentru IoanaGabe):

Deci spui ca moartea la 14 ani e ok nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stai linistita ca nu se moare din asa ceva.
Orice om mai e constipat, cel putin macar odata in viata.
Ca remediu iti recomand sa folosesti cu incredere ULEIUL DE MASLINE.E putin cam scump, dar iti spun:Se MERITA!
In caz de constipatie, se iau 2 linguri seara la culcare, timp indelungat, fiind unul dintre cele mai blande laxative, vindeca chiar si CONSTIPATIA CRONICA, in cazul tau.
Sanatate!
Te-am pupat!

| DumiY a răspuns:

Buna!
Ar fi bine sa te duci la spital si nu mai manca mancare ''uscata'' (cartofi prajiti sau carne coapta) mananca ciorbe, iaurturi si bea ceaiuri. Si nu te mai gandi ca o sa mori.

| maryus24 a răspuns:

Du-te la spital si fa o telenoscopie sau cum se numeste si iti va trece, daca vrei sa treci peste problema (consulta un medic )

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maryus24):

Habar nu ai ce spui, vă bate ti joc de biata fată, aia se numeste colonoscopie.

| anonimmni a răspuns:

Supozitor cu glicelina

| kutter722 a răspuns:

Insereaza si extrage degetul din cavitatea anala in repetate randuri, ajuta la calmarea anusului si poti face linistit