| anonim_4396 a întrebat:

sufar de constipatie cronica, cineva imi zicea sa incerc sa beau ulei de ricin cu chefir si coniac, cica ajuta foarte bine, dar totusi am auzit de undeva ca la constipatie cronica nu e bine sa iai ulei de recin. Voi ce stiti despre aceasta, cit este de inofensiv uleiul de recin? Astept raspunsurile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Constipatia de cele mai multe ori se datoreaza unui stil de viata nesanatos, alimentatie lipsita de fibre, lipsa de activitate fizica, hidratare insuficienta.
Nu trebuie sa tratezi efectul, trebuie sa elimini cauza. In privinta alimentatiei, nu mai lasa supa de-o parte, consuma mai multe fructe (piersici bine coapte, de exemplu), legume si zarzavaturi, inlocuieste painea alba cu paine integrala. Fa miscare zilnic, in special dupa mesele principale este bine sa iesi un pic la plimbare, 20-30 min, ca simplul fapt ca pui un picior inaintea celuilalt stimuleaza si motilitatea intestinala. Asa, si hidratarea, poate trebuia sa incep cu aceasta, important sa bei apa plata/de robinet, ceaiuri sau compoturi, sucuri de fructe, fara adaos de zahar.

bursuc001
| Irina777 a răspuns (pentru bursuc001):

Dar ce puteti sa spuneti despre compozitia asta pentru constipatie: ulei de ricin+chefir+coniac?

| bursuc001 a răspuns (pentru Irina777):

Nimic deoarece NU am auzit de această "combinaţie" sad

O zi frumoasă.

| ElenaSA a răspuns:

Bea mai multe lichide si incearca si cu tarate inainte de masa. Poate ca acel coniac luat sistematic nu e benefic pentru corp.

| Cristina_Neacsu_1994 a răspuns:

Nu stiu nimic despre efectele uleiului de ricin dar ce stiu mai bine e ca trebuie sa vorbesti cu un medic...el e singurul care este in masura sa-ti recomande ceva.