| anonim_4396 a întrebat:

Buna revin cu o alta intrebare nu vreau sa intru in deatalii despre despartire dar sufar, sufar ingrozitor ma doare sufletu plang nu mananc decat fumez si plang si ma gandesc la persoana pe care o iubesc cel mai mult pe acest pamant. Vreau doar sa nu mai sufar sa trec peste sa ma vindec de aceste rani care sangereaza. Am inceput sa iau antidepresive si calmante dar tot degeaba ma distrus sunt facuta praf eu sunt o persoana foarte sensibila la despartiri si toata problema e gelozia mea prea excesiva pe care nu o pot controla...el acum s-a cuplat cu alta la nici 3 zile de la despartire chiar pe 3 aprilie cand era anivarsarea noastra aia e o m****a care ii spune acelesi cuvinte care mi le spunea mie si asta ma distruge pe dinauntru si pe dinafara, am incercat sa ma sinucid am luat otrava, somnifere(2 cutii) am fost in spital la perfuzie nu imi mai pasa de viata mea nu imi mai pasa de nimeni si nimic imi doresc doar sa scap sa nu mai sufar...va rog din suflet(sau ce a mai ramas din el) ce pot face sa trec peste? Nu stiu daca m-a iubit in ultima vreme, poate ca da dar nu cu adevarat. Ce spuneti?

Scuzati greselile de ortografie dar am ochii in lacrimi si nu prea vad bine

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tentativele tale arata numai egoism, numai dorinta de a-l face pe fostul sa sufere. Asta inseamna ca nici tu nu il iubesti, ca nici macar nu il placi cat de putin. Daca vei constientiza asta, iti va trece repede, fiindca de fapt suferi doar fiindca iti este ranit orgoliul, ai fost parasita de unul care nu inseamna nimic pentru tine si asta nu poti accepta. daca l-ai iubi, nu ai incerca sa te sinucizi, temandu-te ca asta l-ar face sa sufere, iar cand iubesti, suferinta omului iubit este de mie de ori mai rea decat cea mai rea suferinta a ta. Atata timp cati iti pasa mai mult ed suferinta ta decat de a lui, poti sta linistita, nu exista pic de iubire in sufletul tau si ai putea si tu sa treci instantaneu peste despartire, daca s-ar gasi cineva sa iti panseze orgoliul ranit.
Nu merita sa te distrugi din prostia de a nu accepta ca si tu esti un om ca oricare altul, care poate fi parasit. gelozia, chiar cand nu este excesiva, este o problema grava si nici un om nu ar trebui sa o suporte. Cand esti geloasa si te exprimi, inseamna ca nu ai nici un pic de respect pentru partener. Si, in absenta respectului, nu exista nici iubire. Gandeste-te ce greu trebuie sa ii fi fost lui dupa prima ta scena de gelozie, ca in fiecare clipa, ed atunci incolo, a stiut ca nu il respecti si ca nu dai doi bani pe el, ca il consideri un nemernic nedemn si ca stai cu el doar ca sa-ti hranesti orgoliul. Asta nu e viata, pana la urma nimeni nu era fericit: el suspus geloziilor si umilintelor, tu prinsa intr-o relatie in care nu exista incredere si respect.
Vei fi bine atunci cand vei avea o relatie in care sa ai incredere deplina si nelimitata in omul de langa tine, in care cea mai mica suspiciune sa ti se para o jignire de nesuportat, in care sa iti tii iubirea curata, deasupra oricarei mizerii de tip gelozie.

| XxRoxRoxyxX a răspuns (pentru Brigaela):

Ba da l-am iubit si il iubesc enorm orgoliul l-am lasat deoparte pentru el si nu imi este usor plus de asta el deja mi-a spus ca nu ii pasa ce fac de acum incolo si ca nu ma mai iubeste si asta ma doborat...nu am forta sa ma ridic

| Brigaela a răspuns (pentru XxRoxRoxyxX):

Daca inca il iubesti, fa numai ce este mai bine pentru el, adica nu iti face nici un rau, fiindca ai putea sa il ranesti, bucura-te ca este fericit si ca nu sufere, nu ii vorbi de rau femeia aleasa, fiindca ar putea auzi si asta l-ar rani.

| RAY a răspuns:

Draga mea voi sunteti topite dupa genul asta de psihopati, ce sa faci asta e, e naspa sa suferi din iubire nu spun ca nu, dar sinuciderea nu e o solutie esti tanara ai toata viata inainte

| cristimihailov a răspuns:

Nu crezi ca reactionezi disproportionat cu situatia?
E o despartire... nu apocalipsa.

| cristi10grei a răspuns:

Plang si nu ma satur de atata plans inimioara spune tot ce ai de spus plang cu lacrimi de sange ca nu stiu cum oi ajunge inimiora in mine plange, eu strang lacrimi in pahare si le beau de suparare... coanee trezirea man viata e faina capu sus

| Rpgdei a răspuns:

Dragă...ce vârstă ai?

| XxRoxRoxyxX a răspuns (pentru Rpgdei):

| Rpgdei a răspuns (pentru XxRoxRoxyxX):

Privat Daca vrei

| Gabi_YT_Here_1994 a răspuns:

Ba daca vrei te fac sa te simti mai bine. big grin incerc sa ajut de ex, o persoana acum.
care e in depresie din nastere. si e destul de greu