| Diya a întrebat:

De ce spunem despre cineva cu febra mare ca "are frisoasne"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Frisoanele sunt acele senzatii de frig si cald. Cand ai temperatura senzatiile de frig si cald alterneaza Cand ti-e frig, cand ti-e cald. Acele senzatii se numensc FRISOANE happy

| onasis1961 a răspuns:

Nu spunem noi! Le are de adevăratelea.
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/febra_942

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te referi la febra mare ca insemnand frisoane. Frisoanele sunt una, iar febra e alta.
De multe ori febra mare e insotita de frisoane.

| DraudeS a răspuns:

Frisoanele sunt senzatiile de frig, convulsii, care apar inaintea febrei in general.
Febra nu inseamna 39 grade C. (Aici in functie de varsta.), iar febra este "buna", asa te avertizeaza ca ai o infectie in corp si incearca sa o combata.

Sanatate!