| Dany183 a întrebat:

De ce spunem despre cineva cu febra mare ca " are frisoane "!

VOT + fundita pentru raspunsul cel mai bun!

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

.fiindca febra induce bolnavului senzatia de frig! ...lui ii este frig cand de fapt, corpul lui sta sa fiarba!

5 răspunsuri:
| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

rolling on the floor asta-i intrebare de fizica din manualul de clasa a 6-a avand ca autori pe Cristopher Clark, George Enescu si Iulian Grindei devil rolling on the floor laughing vrei sa iti facem tema sau ce? tongue

| Dany183 explică:

Nu iti vad mesaju Kiiiiis... am primit email ca mi-ai scris ceva dar nu il vad...

| Dany183 explică:

Acum a mers multumesc de raspunsuri Kiiiisss am intrebat de ce cand omul are febra are si frisoane nu ce inseamna frisoane si cand se intampla sorry ii dau funda lui Apache

| Kiiiissss a răspuns:

Sa ai frisoane inseamna sa tremuri sa sa iti fie frif. Asta se intampla cand ai temperatura peste 38.5 sau ceva de genuhee hee

plz funsssssitzzzzzaa!

| TheYcyy a răspuns:

Febra apare, de regula, cand microorganismele infectioase si toxinele activeaza pirogenii endogeni, care stimuleaza receptorii sensibili la temperatura. Astfel, organismul simte senzatia de frig si reactioneaza prin o serie de mecanisme compensatoare, precum contractii musculare ritmice sau frisoane. Aceste contractii musculare genereaza la randul lor caldura corporala si contribuie la aparitia febrei.