| TwoSlicesPizza a întrebat:

De ce unghiile se fac violet atunci cand mi-e frig sau de obicei cand nu le misc, cum ar fi cand stau la calculator? Si nu stiu daca are legatura cu asta, dar ma doare sau strange inima cand fac sport (am suflu sistolic apropo).

FUNDA tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Doar unghiile? Asta o ai de cand te stii sau a aparut recent? Nasul nu ti se albeste si apoi invineteste cand stai in frig?
E clar vorba de o circulatie periferica deficitara, posibil o boala a vaselor mici (Vezi sindrom Raynaud). Ar trebui sa mergi la medic si sa-i spui de problema asta. In caz ca acel suflu sistolic nu e doar atat, ci ascunde in spate si o alta afectiune ar putea sa se lege aceste doua lucruri. Ai fost la un cardiolog? Ti-ai facut un echocord candva?

| TwoSlicesPizza explică (pentru CuriousStuff):

Am fost dar acum un an...

| CuriousStuff a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Si atunci aveai problema cu invinetitul degetelor? Eu zic ca e cazul sa mergi la un control cel putin la medicul de familie si sa-i spui ce ai. Sa-ti faca o trimitere catre un cardiolog sa vada daac problema ta pleaca de la inima sau e la vasele de sange din periferie.

| TwoSlicesPizza explică (pentru CuriousStuff):

Pai atunci mi-a recomandat sa nu mai fac sport la scoala si sa vin peste proximativ 7 luni pentru un nou control la inima ma refer iar din analize nu cred ca iese ceva deoarece am facut de mai multe ori si nu aveam nimic adica na nu am mers special pentru asta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Dar si atunci aveai problema asta? Si daca o avea i-ai spus medicului de ea?
Nu de alta, dar medicul tau e cel mai in masura sa-ti spuna daca problema cu degetele e de la inima sau e altceva... Noi putem doar sa ne dam cu parerea si "pareri" nu o sa te ajute foarte mult.

| TwoSlicesPizza explică (pentru CuriousStuff):

Pai probabil cred. dar nu am bagat de seama prea tare