| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii nu pot sa slăbească oricât încearcă? Am o ruda care deși nu mănâncă mult nu reușește deloc sa slăbească! Și pe deasupra e bolnava de inima și are și lombosceatica! La doctor nu vrea sa meargă și nici nu vrea sa încerce sa mănânce mai puțin! Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ai raspuns deja, unii nu pot slabi datorita lipsei de vointa cat si pentru ca sunt oameni bolnavi, am diferite probleme hormonale si de metabolism.

| alex2009 a răspuns:

Din cauza problemelor de sanatate, metabolismul este mai lent odata cu inaintarea in varsta metabolismul se incetineste sa ceara parerea unui nutritionist, care o poate ajuta cu un regim alimentar in functie si problemele de sanatate pe care le are.

| Mosotti a răspuns (pentru alex2009):

Nu are deficit caloric, de aia nu slabeste, are impresia ca mananca putin, ca toti "aaa eu nu mananc mult", si cand le iei la calculat kcal sa vezi cat au, ba au peste si se ingrasa, bau au cat ard si nu slabesc.
Deficit sa aiba in functie de metabolism, daca arde 1500 in loc de 2000 ca inainte, sa manance 1000.

| Mosotti a răspuns:

Nu poti face tu nimic, ruda trebuie sa faca.
Nu o manca mult ca volum dar mananca caloric cat arde, asa ca e normal ca nu slabeste.
Trebuie sa aiba deficit caloric ca sa slabeasca, deci nu incearca oricat.

Daca are pofta si foame si nu poate manca mai putin, sa se duca la endoctrinolog, nutritionist sau la un diabetolog (ca si ala e pe nutritie) sa-i dea Saxenda care este aprobat pentru slabit si anume reduce pofta de mancare prin intarzierea evacuarii gastrice, merge f bine la foarte multi. Si de la sine va slabi. E medicament nu porcarie naturista care nu are efect.

Ca sa te abtii desi iti vine sa mananci e aiurea si nu e sustenabil, se recidiveaza in 90 % din cazuri.
Recomanda-i asta, e unica sansa de a slabi comod fara vreun efort.
Daca nu vrea la medic sa isi asume, nu te mai agita pentru ea daca nu face ceva pentru ea.

| relian a răspuns:

Ce ar trebui sa fac? Ai spus ca este vorba despre o ruda, vad ca la sf intrebi pentru tine laughing dar e bun si asa rau.

Ar trebuie sa manince mai putin decat maninca acum. Spui ca desi nu maninca mult.Asta este impresia ta sau asa is imagineaza persoana ca n-ar minca mult laughing dar te asigur ca maninca foarte mult, comparativ cu ce efort fizic, psihic depune.

Nu conteaza varsta, tot ce spun unia is povesti, te ingrasi pentru ca bagi in gura mai mult decat trebuie, aia e tot, restul is basme.

Nu faci nimic toata ziua, in cazul asta, nu maninci decat la 2 zile odata, sau fctie de cum am spus, ce efort depui.

Daca tu maninci 3 mese pe zi, stai toata ziua in pat, nu misti un pai, 3 mese pe zi, ti se par ca nu-i mult? Este mult si o masa doara, trebuie 1 masa la 2-3 zile in situatia in care stai si tai frunza la catei, ori stai in apt si te uiti la tv, Facebook si TPU laughing

Tot tu o bagi la sf, ca nici nu incearca sa manince mai putin. Hotarastete, maninca sau nu maninca mult? Incepi prin a spune ca nu maninca mult, sfirsesti prin a spune ca nici nu incearca sa manince mai putin laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Mananca doar o masa pe zi dar mananca mult la acea masa! Este vorba despre mama!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa reduca la jumate masa aia, asta pentru inceput, dupa o luna vede ce se intampla.
Daca nu vrea, luna de luna va pune mai mult pe ea si se va face cit un butoi, cit china. Unia asa vor, nu le pasa, asa ca fiecare traieste dupa cum are grija de el.Nu poti obliga un om sa faca altceva decat vrea el.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Ii spui clar laughing daca depaseste ca femeie 150kg are sanse mari sa se duca de tot.Chestii intense nu poate face ca o ia inima, dar sa manance mai putin o poate face.