| Derkes a întrebat:

De ce unii oameni spun ca mai bine sa iti cumperi ceva dulce decat tigari deoarece arzi banii si iti distrugi sanatatea. Va intreb pe voi ceva, dulciurile nu dauneaza? Eu cred ca dulciurile sunt mai nocive decat tigarile cu un procent de 100% deoarece te poti ingrasa foarte mult, poti face diabet zaharat si poti avea numeroase afectiuni. Mancarea multa in general pe care o cumparam noi de la supermarket nu dauneaza? Nu ardem banii de pomana chiar daca cumparam alimente? Ca pana la urma, mananci, iti faci placerea, apoi dai jos tot ce ai mancat. La fel si cu fumatul. Fumezi, iti faci placerea si apoi arunci tigara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Fumator aici.
Subscriu la ce a zis suntserios. Fumatul dauneaza mai mult decat dulciurile in timp, depinde si de cantitate.Probabil daca mananci chipsuri si cola si dulciuri zi de zi, da, esti mai sanatos ca unul care nu mananca deloc dulciuri dar fumeaza o tigare ocazional(ceea ce e foarte greu).Eu am avut si o perioada de peste un an cand am renuntat la fumat si am vazut efectele pozitive, e o diferenta foarte mare. Dulciurile in moderatie nu sunt nici o problema, insa tigarile chiar si in moderatie sunt o problema mare, in timp.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti fumator inrait asa e? Ca nu am auzit pe nimeni sa apere fumatul asa tare.

In primul rand urmarile fumatului asupra sanatatii sunt mult mai grave decat cele ale mancarii nesanatoase.

Mancarea nesanatoasa nu da sub nicio forma o dependenta asa grava ca fumatul.

Fumatul afecteaza si pe cei din jur, daca bagi zilnic in tine prajituri si chipsuri pe mine nu ma deranjeaza, daca fumezi si imi sufli in fata ma cam afecteaza.

Fara mancare nu poti tra, deci premiza ca arzii banii pe mancare e total falsa.

| Derkes explică (pentru suntserios):

Fumez 3-4 tigari pe zi de 2 ani, mi-am exprimat doar punctul de vedere asupra tigarilor. Dulciurile dau o dependenta mai grava decat fumatul, eu am fost dependent de dulciuri, mancam in fiecare seara, combinat cu sucuri carbogazoase si am ajuns sa am probleme la ficat, dupa circa 6 luni de zile, ma ingrasasem cu 12 kg si aratam foarte rau. Dupa ce m-am lasat de dulciuri si m-am apucat de fumat, am slabit si ma simt mult mai super din punct de vedere fizic si psihic. Este adevarat si ce spui tu, dar este doar punctul tau de vedere.

| suntserios a răspuns (pentru Derkes):

Pai nu e doar punctul meu de vedere.
Lucrurile sunt suficient de studiate. Efectele zaharului si al tutunului.

Fumul de tigara afecteaza si pe cei din jur nu are cum sa fie o opinie, e un fapt.

Alimentele sunt strict necesare vietii, fumatul nicidecum. Nici asta nu e opinie e si asta un fapt, nu cred ca e nevoie sa fie demonstrat.

Faptul ca tu ai avut probleme ca mancai ca spartul nu inseamna ca fumatul e mai bun decat mancarea nesanatoasa.

| sierra1 a răspuns:

Cred că ești fumător profesionist. Cert e că orice exces, e dăunător (glucide zaharuri, proteine,...)

"Fumezi, iti faci placerea si apoi arunci tigara" - ok dar rămân plămânii (îmbâcsiți)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, îți faci plăcerea, căci este important. Plăcere, calitatea vieții.
Dar pe plămâni rămăne funingine, gudron. Care nu mai iese decât cu cuie de sicriu și cu lopată de pământ peste el.
Și

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai bine iti cumperi 2 kile de mere bio decat un pachet de tigari. Si cu asta-basta. Pe de alta parte, nu mai scuza fumatul. Unora li se par penibili aurolacii care trag din punga sau aia de pica pe jos de beti. Ei bine, mie imbecilii care umbla peste tot cu tigara in mina/bot sau, si mai rau, isi imput casa, mi se par si mai penibili.

| Derkes explică (pentru GabiDumitrescu):

Este foarte ok ce spui tu, mult mai bine mere bio decat un pachet de tigari. Dar eu vorbeam in categoria alimentelor nesanatoase, gen dulciuri, sucuri, alimente procesate etc. Nu scuz fumatul, nu sunt fumator inrait. Fumez 3-4 tigari pe zi, uneori sunt saptamani cand nu fumez deloc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Derkes):

Macar ti le prepari singur din tutun de cultura? Nu de alta, dar tigarile din comert sunt chimizate sub orice critica. Stiu eu destui care o tineau ca tine ca doar la ocazii, 1-2-3 pe zi, pana ce ii vedeai peste un an-doi-trei sarind la un pachet pe zi sau mai bine. Si dulciurile/sucurile procesate sunt teroare. Eu nu ma aia pe mine, mai iau cate o ciocolata, o punga de chipsuri, etc, dar cand vad pe altii ma ia ameteala. Gen o bunica sau o duduie care ia chestii pentru weekend si cumpara o singura data mai multe timpenii de-astea de cit cumpar eu in 3 luni...

| StrongHeart a răspuns (pentru Derkes):

Crede-ma trebuie sa gasesti un echilibru ceea ce pentru majoritatea oamenilor e foarte greu.
Ideea e urmatoarea: orice lucru consumat in exces dauneaza.Ambele mentionate de tine dau dependenta foarte usor.Nu sunt vreun nutritionist sau doctor dar vad si eu ce e bine si ce e rau.De la dulciuri in exces poti sa ai probleme precum diabetul sau la inima sau la dantura, la fel si la tigari.Tu ai intrebat care din ele e mai nocive si este foarte usor sa ne dam seama ca fumatul este mai nociv, totusi depinde si de cantitate si de cat de frecvent consumi. Sfatul meu: Practica sport! Eu asa m-am lasat un an si ceva, pur si simplu sportu si fumatul nu se impaca, chiar daca sunt persoane care le fac pe amandoua.

| Sn4k3 a răspuns:

Si tigara iti tine de foame sau ce? Ce rost are sa mai mancam daca tot dam jos, asta e logica ta laughing?

| Ineys a răspuns:

Pai stai asa, ca unii pot sa manance ce vor si cat fara sa-i afecteze intr-un fel.

Exista persoane care mananca dulciuri non-stop si nu se ingrasa deloc. Cunosc personal, persoane disperate sa se ingrase mancand orice le pica pe mana, dar nu pun deloc pe ei.

Exista dulciuri facute in casa care nu sunt nici macar pe aproape la fel de nocive ca cele cumparate din comert.

Ce ti se pare mai nociv, un baton de ciocolata sau un pachet de tigari?

Ia 2 persoane, pune pe 1 sa fumeze un pachet de tigari pe zi si pe unu sa manance un baton de ciocolata pe zi. Care crezi ca moare primul?

Ala cu ciocolata?rolling on the floor

Da, stiu ca, compar un pachet de tigari cu 1 baton, dar le luam in functie de masa.
Daca vrei sa calculezi in functie de cantitatea de zahar vs toate substantele nocive dintr-o tigara, cred ca 1 baton face cat 2-3 poate mai multe pachete de tigari daca intelegi ce vreau sa zic.

Un baton de ciocolata de exemplu Snickers contine vreo 50 de g de zahar.

| unvecin a răspuns:

Ideal e să te abții de la ce îți face rău și să folosești cu moderație ce e sănătos. happy

Vorba aia: decât sărac și bolnav, tot mai bine bogat și sănătos.