| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi oameni la fel ca mine, tristi si singuri care isi doresc sa moara (depresie/anxietate)?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suferinta face parte din existenta umana, asa ca depresia, anexitatea sunt experiente valoroase ale trairi tale, pana nu iti dai seama de asta o sa tot suferi

| Violleta2022 a răspuns:

La ora asta? probabil in pat, dormind!
In timpul zilei ii gasesti la psiholog sau pentru cazuri grave, la psihiatrie. Nu, chiar nu glumesc!
Anxietatea si depresia sunt generate de lipsa somnului de noapte, in special intre ora 10 seara si 2 noaptea cand se produc 2 hormoni vitali creierului, numai cand dormim inter acele ore.
daca obisnuiesti sa pierzi noptile facad altceva si dormi spre dimineata, atunci esti in mare pericol sa dezvolti: depresie, anxietate, paranoia, ganduri de sinucidere si chiar schizofrenie, diabet samd.
ca sa reversezi aceste probleme psihice trebuie sa mergi la culcare la 9-10 seara, ca cei 2 hormoni vitali creierului (serotonina si melatonina) sa se poata produce.
Daca sunt luni multe, poate ani, de cand nu dormi de la 9-10 seara, atunci ai de recuperat foarte mult, dar simplu culcat la ora 9 te va readuce la viata normala si fericita, fara stres si ganduri nebune, doar dupa cateva saptamani de recuperare a somnului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu doresc să mor, dar nici nu mă opun ideii, căci știu că nu am încotro, tot acolo ajung. Dar nu mă grăbesc deloc. Dar putem discuta, fiindcă așa cum am spus, muritori suntem cu toții. Stau la dispoziție prin mesaj privat. Asta până sunt în viață, evident.

| sofisis a răspuns:

La orice pas. Si eu sufar de anxietate. Fara depresie totusi. Cumva astea doua in capul meu intra in antiteza. Anxietatea e frica de moarte iminenta iar depresia e dorinta de moarte laughing))
Nu le pot avea concomitent pe ambele

| ywar a răspuns:

Daca ai vizita macar pentru 4-5 ore o camera de garda a unui spital, ti-ar trece depresia repede. Am o cunostinta care are cancer cu multiple metastaze osoase + 1 tumoare pe creier care merge la Ponderas sa faca la cateva zile transfuzii de sange pentru a-i imbunatati analizele pentru chimioterapie. Ah, am uitat sa spun. e incurabil!
Voi sunteti generatia oamenilor nascuti obositi, stresati si cu multiple angoase si spleenuri. Paguba pentru o societate si asa bolnava.
Du-te intr-o biserica, roaga-te la o icoana din adancul sufletului, da un acatist, citeste Acatistul Maicii Domnului (bucuria celor necajiti!), da unui sarman o bucata de paine, fa un lucru pentru sufletul tau. Daca toate astea nu au rezultat atunci sa vii aici si sa scrii ca ai depresii.

| Alexandrionelu a răspuns:

Peste tot și din ce în ce mai mulți.

| KarmaNYBZ a răspuns:

Eu as zice sa mergi la psiholog sau daca ai ceva grav la psihiatru