| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am stari de rau in fiecare seara.
Fie ca mananc sau nu, fie ca mananc mancare consistenta sau ceva usor am o senzatie de greata care nu inceteaza pana nu vomit.

Nu sunt insarcinata iar banuiala mea este ca e posibil sa am probleme cu fierea.
Stie cineva de la ce ar putea fi? Inaintea sa merg la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stie nimeni decat doctorul, asa ca du-te la doctor.

| RAY a răspuns:

Bei aiureli gen coca, sprite, dulciuri, grasimi, mancare nesanatoasa?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Foarte rar..Nu mananc dulciuri ca nu sunt cu ele, sucuri nu am baut de nu stiu cand am iesit ultima oara in oras, beau apa plata sau ceai, si mananc doar mancare gatita.
Ce mananc mai des sunt cipsurile si beau cafele 3in1 si ciocolata calda si de fumat fumez doar vreo doua tigari pe zi 3 de luni de zile

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Cafeaua nu e buna, si mie imi vine greata cand beau mie de la chipsuri imi vine oua clocite, eu am ficatul gras si reflux

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Mie cred ca imi este strangulata fierea.E ursor de zis mergi la medic cand nu esti asigurat si nu ai un medic de familie care sa iti faca o trimitere de unde sa stii cu ce suferi si unde sa mergi dar nah in fine

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Poti merge la farmacie ca si ei stiu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Am fost o data la o farmacie si mi-a dat ibuprofen dar o sa merg la una mai buna si daca nu habar nu am

| Caro34 a răspuns:

Incearca sa iei Colebil sau Hepatobil de 2 - 3 ori pe zi, timp de 2 - 3 zile si vezi cum te simti! Daca poti fa-ti un masaj mai apasat pe maini de la cot in jos pe partea de deasupra mainii! Ai mancat ceva gras acum ceva timp in urma, insa nu-i nimic grav. Ce culoare au varsaturile? Normale sau galben catre verde? Mai poti incerca apa cu lamaie dimineata pe stomacul gol cateva zile. Numai bine!

| Freya1 a răspuns (pentru Caro34):

Apa cu lamaie beau de cateva saptamani.E normala adica in functie de ce am mancat dar amar uneori

| Caro34 a răspuns (pentru Freya1):

Atunci este ce ti-am spus si nu-i de la fiere! Poti lua Hepatobil insa mananca putin si des, iar daca poti nu împreuna mancarea, adica multe feluri deodata ci cu pauza intre ele! Numai bine!

| Caro34 a răspuns (pentru Freya1):

Cand dormi, dormi cu capul mai sus pe perna vreo cateva zile pana iti revii!

| DaniTDCI a răspuns:

Buna, suferi de helicobacter stomacal, dupa parerea mea de oarece aceste simptome duce la acea afectiune, acea bacterie nu ii da pace stomacului, du-te la un medic si explica-i ce si cum., iti va da un tratament, sanatate

| Theo94 a răspuns:

Poate esti stresata, cel mai bine e sa te ducu la medic.

| cyupaku a răspuns:

Te doare in partea dreapta?

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Nu.Doar greata de la stomac

| BIoody a răspuns:

Fiere de urs+

| costelus323 a răspuns (pentru BIoody):

Metinaru laughing)

| BIoody a răspuns (pentru costelus323):

big grin

| Cristall155 a răspuns:

Bea ceai de gimbiri. Eu tot am avut asa ceva.

| ionutrusin a răspuns:

Raspunsul il poti prtimi doar de la un medic in urma unor investigatii ( analize de sange si ecografie)...

| ionutrusin a răspuns:

Medicul are raspunsul!

| Gohu a răspuns:

Asa am si eu dupa ora 20:00 sera si nu pot sa adorm deloc ma duc de fiecare data pana afara vars tot din mine si imi revin nu stiu deloc de la ce poate fi eu beau si mult coca cola pe zi