| Reghqen a întrebat:

De ceva timp (câțiva ani) am ochii puțin galbeni, iar recent am observat ca gălbeneala începe să dispară, să se vindece să zicem așa, mami zice ca nu e hepatită (și nici eu nu cred ca este hepatită deoarece în afară de ochii galbeni m-am simțit mereu bine, n-am avut probleme, doar ca înainte când ma trezeam nu reușeam să respir bine ca ma durea acolo la gura stomacului, dar de mult nu mai am nicio problemă), iar mami zice ca e de la prea mult somn e posibil oare? Înainte dormeam mult rău rolling on the floor vreo 11-12 ore pe noapte și 2-3 după amiază, câteodată și mai mult, iar când ma întorceam de la discoteci dormeam și 12-13 ore rolling on the floor)
Acum dorm mai puțin, 8-9 ore noaptea, iar după amiază nu mai dorm.
De ce credeți ca am ochii puțin galbeni? Chiar dacă încet încet începe să dispară?
Mancam și multe dulciuri, acum am scazut mananc foarte rar.
Cafea beau, una pe zi, fumez și beau dar nu în fiecare zi doar când ies cu prietenii și jumătate de pahar de vin la cină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Uneori hepatita este latenta si nu se maifesta. O consultatie si o analiza medicala nu strica.

| Reghqen explică (pentru CodrutElian1990):

Am fost la medicul de familie și mi-a spus exact ce ai scris tu aici, ești medic cumva? rolling on the floor)
O zis să continu așa, somnul necesar(nu excesiv)cu o alimentație sănătoasă și să fac activitate fizică iar a adaugat ca alergarea ajută contra ochilor galbeni.
O să se vindece de la sine o spus happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi și de la anemie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pielea galbena, de obicei la batrani, este cauzata de probleme la stomac, sange, sau ficat(n-am alte idei acum).
Si copiii da au pielea galbena de la tot felul de probleme din corpu lor. Parintii inventeaza tot felul de motive cam tampite, cand e vorba de sanatatea copilului. SI parintii mei spuneau tot felud e tampenii despre probleme serioase care le aveam, ca scuza sa nu se ocupe de ingrijirea ema. Acum nici nu pot spune ca aveau ce face ei, ca si doctori tare nepriceputi avem in Romania, am avut o doctor de familie foarte proasta(rea).
Este da de la fumat, si daca stai in spatii neaerisite sau murdare si de la asta, de la poluare, de la fum. Si de la "mancare" mai este cand mananci anumite "probleme". Scuze, incerc sa evit cuvintele, nu ca sa sperii sau sa scarbesc, nu e in scopu meu. Si nu e chiar somnu, e alta treaba cu somnul aici, cand ai ceva neregula in corpu tau de nu poate functiona, te simti obosit si dormi mai mult. Sgur era doar la ochii? Sigur nu ai bagat si droguri ilegale in tine? Eu stiu ca la drogati le afecteaza ochii, n-am mai auzit sa pateasca cineva la ochi de la fumat sau baut. Si daca nu fumezi tu ci cei din juru tau, afecteaza pielea ta cand stai in fumu lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E pardon, nu mai pot edita. Am scris in repezeala, am tastatura pe usb si apar literele distante in mod inversat. (pentru cine nu stie)

| mariusdaniel112 a răspuns:

Dormeai mult si spui ca erai ok? oboseala si ochii galbeni sunt semne de hepatita dar nu te panica, de trateaza hepatita. E 80 de lei un test, il faci azi si primesti rezultatul a doua zi