| NobodyCanSeeMe a întrebat:

De ceva timp o data pe luna sau cam asa nu pot sa dorm o noapte intreaga asa dandu-mi peste cap ciclul de somn incepand sa dorm ziua si stat treaz noaptea, dureaza cam o saptamana sau 2 sa mi-l refac la loc. Dar acum 4 zile am patit la fel, dar de data asta e diferit, simt ochii ff obositi si ca as putea dormi mereu, in astea 4 zile am dormit si ziua si noaptea am inceput sa am pierderi de echilibru random cand merg si cel mai ciudat e ca daca imi misc ochii stanga-dreapta primesc vreo 2-4 spikeuri de ameteala si confuzie, nu stiu cum sa explic.
Misc ochii in stanga primesc vreo 3 spikeuri care se simt asa ca o presiune, ameteala si confuzie o secunda la fiecare spike. Simt in tot corpul ca si cand mi-ar trece sangele cu presiune mare la fiecare spike.
Si simt si in urechi ca si cand dai de intrerupator stanga-dreapta sunetul ala asa foarte incet doar il simt ceva de genu.
E ff ciudat.
Am cautat pe net si nu am gasit ceva... poate nu explic eu bine si e ceva comun si nu stiu eu sa caut.
Iau 2 medicamente puternice de depresie ca nu fac serotonina si cam atat...
Nu stiu unde sa ma duc sau la ce doctor sau daca chiar e nevoie...
Acel sentiment pe care-l simt cand misc ochii stiu doar ca e asa ca un spike.
Aa si uneori cand ma uit ytb la video-uri ma emotionez si incep sa plang si sa rad in acelasi timp.
Adica stiam eu ca nu is normal dar in astea 4 zile... zici ca imi pot pune vesta d-aia ca la nebuni.
Daca esti doctor si citesti asta, incep sa-mi sap groapa sau mai am timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Lipsa somnului se manifesta in diferite moduri, de la persoana la persoana. Pe mine de ex ma doare stomacul si gatul, desi e ciudat. In plus imi simt ochii uscati, ma ustura si lacrimez.
La tine pot fi simptomele pe care le-ai descris mai sus si pot sa nu insemne nimic. Cred ca intri tu in panica si de aceea se accentueaza.
Incearca sa dormi cat trebuie, chiar daca nu poti sa dormi intr-o noapte, stai cu ochii inchisi si 3, 4, 5 ore ca odata si odata tot trebuie sa te ia somnul.