| uka15 a întrebat:

De ceva timp respir foarte greu daca mananc mult imi este si mai greu...cateodata simt ca ma sufoc adica degeaba trag aer... si mai rau este cand sunt nervoasa sau stresata. un sfat sau ceva va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| natashacrown a răspuns:

Am si eu aceeasi problema. ^^ poate fii de la calciu, sau o problema cu plamanii traheele. dar nu cred asta! cel mai sigur e de la stres poate de enervezi de multe ori sau rar dar rau.thinking daca vei lua calciu sau magne b6 iti va fi mai bine ^^

7 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Mergi si fai o radiografie pulmonara.restul, e 'bla, bla'.

| GiuliaTamas a răspuns:

Tine pregatit tot timpul un pliculet de calciu (sau o tableta efervescenta de Ca Sandoz). Ce mai ajuta: inspira si expira intr-o punga etansa, bea pe nerasuflate un pahar cu apa rece-rece.
Am avut si eu stari din astea cu ceva timp in urma, Xanax-ul ajuta (dar in doza mai mare, nu doar 0, 25 mg seara - eu am avut "indicatii" de la un neurolog).
Si pe mine m-a "lovit" atunci fara un motiv de stres aparent. Asta este...
Daca analizele de sange sant OK, aplica doar cele de mai sus... si ia-o mai usor... uneori nu de dam seama cat de mult ne suprasolicitam.

| Nanutzu a răspuns:

In primul rand, elimina tot praf-ul din camera. Trezeste-te in fiecare dimineata la ora 6, deschide geamul, inspira adanc, apoi expira, de cateva ori, dupa care lasa geamul deschis si punete inapoi in pat. Cumparati o lampa cu sare, un ventilator pe baza de saruri etc. pentru ca te ajuta foarte foarte mult. Incearca sa porti tricouri mai largi la gat, pantalonii nu foarte stransi. Funda?happy

| Hazard_7428 a răspuns:

1. nu intra in panica
2. consulta un medic
3. nu pune la suflet orice

| uka15 explică:

Multumesc pentru sfaturi...am fost si la un medic si mi-a spus ca este de la stres.

| uka15 explică:

Multumesc pentru sfaturi, am fost si la un medic si mi-a spus ca este de la stres

| IoNuTzA_4805 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un medic pneumolog, acolo iti va face diferite teste si in functie de ce probleme ai, iti da un tratament( probabil spray-uri pentru a respira mai bine)