| ArkanHell a întrebat:

Poate cineva sa-mi zica ce se intampla cu mine?
Cred ca am inceput sa am probleme cu respiratia, respir normal de respirat dar cateodata simt nevoia sa trag aer la maxim si totusi nu pot, trebuie sa incerc de vreo 5 ori sau mai mult ca sa reusesc,ma simt foarte incomfortabil si simt ca ma sufoc daca nu trag aerul la maxim, parca as avea astm desi daca respir normal nu ma sufoc, dar nici mult nu mai am, ce e asta? stie carevaa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa mergi la o clinica/spital de pneumologie sau la un cabinet specializat unde vei face o analiza denumita spirometrie. Cu ajutorul unui aparat numit spirometru iti va fi masurata:
* capacitatea pulmonara ( volumul maxim de aer pe care-l poate primi plaminul)

* cantitatea de aer pe care o poti expira fortat intr-o secunda
Practic, vei inspira si expira intr-un tub legat la un aparat de masura.
Sanatate si numai bine!

| Filip23 a răspuns:

Sa nu fie lipsa de miscare. Omul nu-i facut sa stea lipit de un scaun. Poate ar fi bine sa te lipesti de un sport.

| MyMindRules a răspuns:

Eu fac asta de obicei cand ma sperii. In fine. poate ai astm.Du-te la un medic doar el iti poate spune cel mai bine ce ai.
Bafta!

| Q69 a răspuns:

Consumul de produse fie ele si naturale pentru sport duce in timp la probleme de sanatate

| Furny a răspuns:

E astm am avut eu astm bronsic persistent si ma simteam la fel dar am urmat un tratament cu singuler si mi-a trecut ( 3 ani am urmat tratamentul) dar du-te la doctor

| ArkanHell explică (pentru Furny):

Ma irita asa de tare incat imi vine sa ma dau de ceva..., stii cumva cauzele?
Sunt sanse probabil sa nu fie astm, poate sa treaca maine, poimaine dar deja persista de 3 zile si incepe sa ma calce pe coada

| ana072001 a răspuns:

Posibil sa fie alergica la praf sau sa ai asm! mie sincer nu mi s-a intamplat dar unei prietene i s-a intamplat si apoi s-a dus la medic si i-a zis ca are asm!

| dedeyo12 a răspuns:

Sincer nu prea stiu dar ar trebui sa te duci la un doctor. Sa faci un cosult sau ceva...

| Hurrem a răspuns:

Te inteleg perfect, crede-ma. Si eu am avut asa ceva. Uneori incepeam sa plang si sa tremur, trageam aer in piept si parca nu imi venea destul, era foarte sufocant. Alteori cascam pentru a putea trage mai mult aer dar nu mereu puteam. Se intampla din cauza supararii. Te-a suparat cevaa foarte tare. Eu am mers la mai multi psihologii si mi-au recomandat ceva picaturi care te ajuta sa te linistesti.Nu mai stiu cum se numesc, dar mai bine consulti si tu un psihologwinking
Iti doresc sa te faci bine cat mai repede si sa treci peste asta :*

| ArkanHell explică (pentru Hurrem):

Exact exact asa! ma simt si eu de acum 3 zile incoa

filip, eu fac sport de 4 ani si de jumate de an am inceput sala, sa fie oare de la prafurile provenite din capsule de la suplimente oare? sau altceva o fi declansat acest gen de astm

| Daniel_Mircea_1994 a răspuns:

Nu o lua sigur.eu am avut si am astm, dar la mine se manifesta altfel.intru intr-un fel de criza. oricum nu te panica. exista tratament.de exemplu:symbicort(pentru cazuri de astm putin grave), flixotide sau ventolin(pentru cazuri destul de grave), si seretide(pentru cazuri foarte grave).in cazul tau ti-ar trebui seretide. punctul meu de vedere.(funda plssss)

| ArkanHell explică (pentru Daniel_Mircea_1994):

Ma crezi sau nu deja mi-a trecut, s-a vindecat de la sine intr-o saptamana/// in sfarsit pot sa respir calumea ^^, nu ma mai sufoc big grin, deci bye bye tratamente