| xara27 a întrebat:

De ceva vreme am o cecretie vaginala de culoare alba, in cantitati semnificative, chiar destul de mari. Nu stiu ce sa fac deoarece am 14 ani si nu am mai avut asa ceva pana acum. Incep sa ma ingrijorez deoare de fiecare data cand port tanga trebuie sa mi iau tampon. Se intampla si cand port chiloti normali. Nu stiu ce sa fac. Exista pastile? FUNDA CELUI MAI BUN RASPUNS

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoxanaDmc a răspuns:

Nu te ingrijora, nu este nicio problema.De obicei acea secretie vine inainte sa vina menstruatia.Cam la toate fetele e asa deci nu te speria :*Si nu lua nicio pastila, nu-i nevoie.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Te ustura? te mananca? miroase urat?
Ai CM? ai avut relatii intime?
Posibil sa ai o infectie si nu va trece pana nu te tratezi corespunzator.
Da si tu mai multe detalii despre tine, ori adreseaza-te direct medicului de familie!
O seara buna happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este o problema, apare doar in anumite perioade si nu trebuie sa t

| milkie a răspuns:

Vaginul are o functie de autocuratare, dar nu sunt sigura daca secretia aceea este decat ce curata vaginul. Mai bine te-ai duce la un ginecolog, ca sa fii sigura.

| PogChamp a răspuns:

Daca miroase urat cel mai probabil e o candidoza, se trateaza cu medicamente.

| cristina345 a răspuns:

Poate ca iti va veni menstruatia in cantitate destul de mare daca acea "pata alba" de care zici este sub o forma de "muci". cam asa.☺